Grzybica woszczynowa owłosionej skóry głowy wywołana jest przez grzyby antropofilne, których zarodniki rozmieszczone są bezładnie wewnątrz włosa. Typowe jest występowanie w jego wnętrzu pęcherzyków gazu.
Grzybica woszczynowa dotyczy przede wszystkim dzieci, jednak zmiany w tej postaci grzybicy często utrzymują się również po okresie dojrzewania płciowego. Zakażenie może nastąpić u osób dorosłych przez kontakt bezpośredni lub z zainfekowanymi przedmiotami. Ogniska chorobowe charakteryzują się występowaniem tzw. tarczek woszczynowych i bliznowacenia z towarzyszącym wyłysieniem.
Podstawą do ustalenia rozpoznania grzybicy woszczynowej jest występowanie typowych cech klinicznych ognisk chorobowych, a także przewlekły charakter zmian z pozostawianiem blizn i trwałego wyłysienia. Rozstrzygający jest wynik badania mikologicznego.
W różnicowaniu grzybicy woszczynowej należy uwzględnić przede wszystkim odmiany beztarczkowe grzybicy woszczynowej owłosionej skóry głowy, ponieważ typ przebiegający z tarczkami nie jest z reguły trudny do zdiagnozowania. Niektóre odmiany należy różnicować z łuszczycą lub łupieżem.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info