Grzybica strzygąca powierzchowna owłosionej skóry głowy jest odmianą grzybicy wywołaną przez grzyba strzygącego wewnątrzwłosowego. Cechuje się występowaniem ognisk złuszczających na włosach, sprawiających wrażenie przystrzyżonych. Choroba nie powoduje trwałego wyłysienia i bliznowacenia.
Objawy grzybicy strzygącej powierzchownej owłosionej skóry głowy
Grzybica strzygąca przebiega z ogniskami o złuszczającej się otrębiasto powierzchni, które są najczęściej liczne i drobne, z nierówno złamanymi włosami o zabarwieniu szarawym oraz czarnymi punkcikami., co sprawia wrażenie przystrzyżonych włosów.
W przebiegu grzybicy strzygącej nasilenie objawów zapalnych jest nieznaczne. Przebieg jest przewlekły, do samoistnego ustąpienia zmian skórnych może dochodzić po okresie dojrzewania płciowego. Włosy odrastają całkowicie.
Rozpoznanie grzybicy strzygącej powierzchownej owłosionej skóry głowy
Rozpoznanie ustala się w oparciu o cechy kliniczne grzybicy strzygącej oraz badanie mikroskopowe na obecność grzyba (wewnątrzwłosowy układ zarodników).
W różnicowaniu grzybicy strzygącej należy brać pod uwagę przede wszystkim łupież zwykły (brak zmian we włosach), łuszczycę (występowanie uwarstwionych strupów i łusek), łojotokowy wyprysk (nieobecność zmian wewnątrzwłosowych) i łysienie plackowate (brak złuszczania się naskórka). Rozstrzygające jest badanie mikroskopowe i wynik posiewu.
Leczenie grzybicy strzygącej powierzchownej owłosionej skóry głowy
Terapia ogólnoustrojowa grzybicy powierzchownej skóry owłosionej jest wskazana w przypadku występowania wielu ognisk chorobowych i braku skuteczności leczenia miejscowego.
Podstawową metodą leczenia grzybicy strzygącej jest stosowanie maści i kremów, zawierających substancje o działaniu przeciwgrzybiczym, na zmienione chorobowo obszary skórne, z reguły takie postępowanie związane jest z wysoką skutecznością.
Mariusz Kłos