Grzybica pochwy najczęściej wywołana jest infekcją Candida albicans. Czynnikami sprzyjającymi do rozwoju grzybiczego zapalenia pochwy są: otyłość, ciąża oraz przewlekłe leczenie antybiotykami, glikosteroidami i środkami farmakologicznymi o działaniu immunosupresyjnym na organizm.
W przypadku nawracających zapaleń wskazane jest podjęcie diagnostyki w kierunku cukrzycy, ponieważ zdarza się, że schorzenie objawia się na początku nawracającymi stanami zapalnymi pochwy wywołanymi przez grzyby chorobotwórcze (w tym celu należy oznaczyć poziom glukozy w surowicy krwi na czczo i w próbce moczu). Schorzenie objawia się świądem oraz obecnością białych, serowatych upławów w większych ilościach, zwłaszcza u kobiet w ciąży.
Leczenie grzybicy pochwy polega na miejscowym stosowaniu preparatów przeciwgrzybicznych (np. nystatyny lub klotrimazolu).
Środkami zalecanymi szczególnie u kobiet w ciąży są mikonazol i ekonazol. Zdarza się, że najskuteczniejszym postępowaniem, szczególnie przed porodem, jest wypędzlowanie pochwy roztworem wodnym gencjany. Preparaty przeciwgrzybiczne podawane doustnie również znalazły zastosowanie, zwłaszcza w przypadkach opornych na leczenie i w nawrotowych grzybicach pochwy.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info