Grzybica pachwin cechuje się występowaniem rumieniowych zmian w obrębie pachwin. Wykwity są wyraźnie odgraniczone od otoczenia, w schorzeniu pojawia się różnie nasilony świąd. Zakażenie wywoływane jest przez dermatofity, najczęściej Epidermophyton floccosum.
Do grzybicy pachwin dochodzi drogą kontaktu bezpośredniego lub przez przedmioty, np. ręczniki, gąbki, czy bieliznę. Często zdarza się, że grzybica pachwin rozwija się w następstwie rozprzestrzenienia się zakażenia ze stóp. Czynnikami predysponującymi do wystąpienia zmian są: zwiększona wilgotność, pocenie i drażnienie mechaniczne pachwin. Częściej schorzenie pojawia się u mężczyzn, u dzieci choroba obserwowana jest wyjątkowo rzadko.
Podstawą rozpoznania jest wygląd zmian zlokalizowanych w okolicach pachwin, przewlekły charakter schorzenia i potwierdzenie obecności grzybów w badaniu mikroskopowym.
Różnicowanie wymaga wykluczenia łupieżu rumieniowego (nie stwierdza się w jego przebiegu zmian pęcherzykowych i grudkowych na obrzeżach), chorób drożdżakowych skóry (występuje większe nasilenie wykwitów wysiękowych w głębi fałdów) oraz łuszczycy (typowe jest pojawianie się zmian również w innej lokalizacji).
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info