Gruźlicze zapalenie przydatków (jajników i jajowodów) należy do rzadkich i nietypowo przebiegających postaci zapalenia przydatków. Schorzenie pojawia się u kobiet z czynną albo niewyleczoną gruźlicą płuc. Należy wziąć pod uwagę możliwość takiej infekcji w obrębie żeńskich wewnętrznych narządów płciowych w procesie diagnostycznym, ze względu na wzrastającą w ostatnich latach liczbę chorujących na gruźlicę.
Objawy gruźliczego zapalenia przydatków
Schorzenie zwykle dotyczy kobiet w wieku rozrodczym i jest przyczyną niepłodności. Prątki gruźlicy przedostają się do przydatków drogą krwi lub naczyniami limfatycznymi, zajmując również błonę śluzową macicy. Objawy schorzenia nie są nasilone i charakterystyczne.
Oprócz dolegliwości bólowych okolicy podbrzusza i niekiedy zaburzeń miesiączkowania pojawić się może ogólne osłabienie, stany podgorączkowe i chudnięcie, a w przypadkach współistnienia czynnego procesu chorobowego w obrębie płuc - również objawy ze strony układu oddechowego.
Nasilenie zmian morfologicznych może być znaczne i czasem przypomina proces nowotworowy, z którym należy różnicować gruźlicze zapalenie przydatków. Dodatkowo duża ilość zrostów powstała wskutek infekcji prątkami, może sugerować przewlekły proces zapalny struktur miednicy mniejszej. Rozpoznanie choroby jest procesem żmudnym i trudnym.
Leczenie gruźliczego zapalenia przydatków
Leczenie tej postaci zapalenia przydatków polega na podawaniu leków przeciwgruźliczych przez długi okres czasu, a w niektórych przypadkach konieczna bywa interwencja chirurgiczna z wycięciem powstałych zmian.
Mariusz Kłos