Gruźlica jelit

Wtórna Gruźlica jelit jest chorobą występującą w powiązaniu z gruźlicą płuc. Rozwija się w czasie połykania zakażonej plwociny. Pierwotna gruźlica jelit (Tuberculoats intestinorum) jest bardzo rzadkim schorzeniem, powstającym w następstwie spożycia zakażonego mleka lub produktów z mleka. Występuje w przypadkach nieprawidłowej i niedostatecznej kontroli hodowlanego bydła. Gruźlica jelit, tak jak gruźlica płuc, jest powodowana przez prątki ludzkie (Mycobacterium tuberculosis, prątki Kocha).

Objawy gruźlicy jelit

Prątki gruźlicy wnikają do tkanki limfatycznej jelita cienkiego i grubego. W układzie pokarmowym gruźlica jelit objawia się naciekami i owrzodzeniami o charakterystycznie okrężnym ułożeniu w ścianie jelita, najczęściej w okolicy kątnicy.

Kształt owrzodzeń jest nieregularny, ich brzegi są podminowane, a w dno pokrywają masy serowate. W owrzodzonej ścianie jelita występuje ziarnina gruźlicza w postaci gruzełków. Czasami zmiany chorobowe występują przy odbycie, gdzie powstają ropnie okołoodbytnicze i przetoki.

W okolicznych do kątnicy węzłach chłonnych mogą występować zmiany zapalne. W gruźlicy jelit występują silne bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, gorączka, biegunki, bolesne parcia na stolec, bóle przy wypróżnianiu.

Leczenie gruźlicy jelit

W diagnostyce różnicowej należy brać pod uwagę choroby takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna. Rozpoznanie choroby potwierdza się wykryciem w tkance prątków kwasoodpornych. Leczenie gruźlicy jelit jest takie samo jak w przypadku gruźlicy płuc. Stosowane są długotrwałe kuracje lekami przeciwgruźliczymi, zwykle kilkoma antybiotykami przeciwprątkowymi.

Monika Kozak

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Choroby wewnętrzne", Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Podstawy patomorfologii dla studentów medycyny", Groniowski, Kruś, wyd. PZWL, Warszawa