Gronkowcowe ropnie mnogie pach charakteryzują się występowaniem głębokich guzów z cechami zapalnymi, które wykazują skłonności do rozmiękania i pozostawiania blizn. Schorzenie jest umiejscowione głównie w okolicach pachowych. Zakażenie gronkowcami dotyczy gruczołów apokrynowych i z tego względu nie jest obserwowane w okresie przedpokwitaniowym, kiedy gruczoły te nie są aktywne.
Powstawaniu zmian w przebiegu gronkowcowych ropni mnogich pach sprzyja nadmierne pocenie się i brak odpowiedniej higieny. Początkowo czynnikiem wywołującym chorobę jest Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty), jednak wraz z postępem zmian dołączają inne szczepy bakteryjne, np. Gram-ujemne drobnoustroje, przede wszystkim Proteus, pałeczki jelitowe i inne patogeny.
Na gronkowcowe ropnie mnogie pach wskazuje występowanie w okolicach pachowych głęboko zlokalizowanych guzów i jam wypełnionych treścią ropną oraz skłonności do rozmiękania i bliznowacenia w obrębie tych nieprawidłowości. Również typową cechą schorzenia jest jego przewlekły przebieg.
Rozpoznanie gronkowcowych ropni mnogich pach nie jest trudne do ustalenia, jeśli obserwuje się charakterystyczną lokalizację i zmiany morfologiczne obecne na skórze, typowe dla schorzenia. Niekiedy gronkowcowe ropnie mnogie pach wymagają różnicowania z czyrakami, w przebiegu których nie obserwuje się głębokich przetok i jam ropnych, pojawia się natomiast czop martwiczy, a przebieg schorzenia jest szybki.
Ponadto gruźlica rozpływna, trądzik skupiony i przetoka w chorobie Leśniowskiego i Crohna (jeśli zmiany obserwowane są w okolicach odbytu i narządów moczowo-płciowych) przebiegać mogą z podobnymi objawami skórnymi.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info