Gronkowcowe ropnie mnogie niemowląt

Gronkowcowe ropnie mnogie niemowląt są to zmiany skórne rozsiane i rozmiękające o charakterze guzów zapalnych. Nieprawidłowości są zazwyczaj liczne i pojawiają się u niemowląt. Przyczyną powstawania zmian skórnych są zakażenia rozwijające się w obrębie części wyprowadzających gruczołów potowych.

Czynnikami sprzyjającymi ropniom mnogim niemowląt są zaniedbania higieniczne, niedożywienie i osłabienie odporności ogólnej, w przebiegu ogólnoustrojowych schorzeń.

Objawy gronkowcowych ropni mnogich niemowląt

Początkowo przy gronkowcowych ropniach mnogich niemowląt w miejscu zakażenia gronkowcem rozwija się guz podskórny, który jest pokryty skórą o prawidłowym zabarwieniu lub zaczerwienioną. Zmiana ta ulega stopniowemu rozmiękaniu, a nierzadko przebiciu z uwolnieniem z jej wnętrza ropnej wydzieliny.

Gronkowcowe ropnie mnogie niemowląt są zlokalizowane najczęściej na tułowiu (przede wszystkim w okolicach pośladków i pleców) oraz na kończynach. U niemowląt wyniszczonych i w złym stanie ogólnym wytwarzać się mogą przetoki.

Przebieg gronkowcowych ropni mnogich niemowląt jest zazwyczaj ostry lub podostry. Niekiedy pojawiać się mogą nawroty gronkowcowych ropni mnogich niemowląt.

Rozpoznanie gronkowcowych ropni mnogich niemowląt

Ustalenie rozpoznania gronkowcowych ropni mnogich niemowląt jest możliwe po stwierdzeniu u niemowląt zmian o charakterze guzowatym, cechujących się miękką konsystencją i niewykazujących w przypadku przebicia obecności czopów martwiczych.

W różnicowaniu gronkowcowych ropni mnogich niemowląt należy wziąć pod uwagę czyraczność, która ma również podłoże infekcji gronkowcowej, ale cechuje się nieco innym przebiegiem klinicznym i wyglądem zmian morfologicznych w obrębie skóry.

Leczenie gronkowcowych ropni mnogich niemowląt

Niekiedy podstawą leczenia gronkowcowych ropni mnogich niemowląt jest terapia schorzenia podstawowego lub odpowiednia pielęgnacja niemowląt, jeśli ropnie mnogie spowodowane są przez zaniedbania higieniczne. Ważnym aspektem jest prawidłowe odżywianie i zapewnienie właściwej podaży niezbędnych składników pokarmowych.

W postępowaniu terapeutycznym przy gronkowcowych ropniach mnogich niemowląt istotne jest oczyszczanie zmian i stosowanie kąpieli odkażających. Niekiedy konieczne jest nacięcie chirurgiczne zmian chorobowych i ich usunięcie.

Ogólnie podaje się antybiotyki, zgodnie z wrażliwością danych szczepów chorobotwórczych na poszczególne preparaty farmakologiczne, co potwierdzić można wykonując antybiogram. Zastosowane leczenie na ogół jest skuteczne.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby skóry dla studentów medycyny i lekarzy", Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Dermatologia i wenerologia, podręcznik dla szkół medycznych", wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa