Gastroenteropatia wysiękowa (Gaffroenteropathia exsudativa) to schorzenie związane z obfitą utratą białka do przewodu pokarmowego. Synteza białka w wątrobie nie jest w stanie nadążyć za utratą. Powstająca hipoproteinemia prowadzi do obrzęków i przesięków w jamach ciała.
Gastroenteropatia wysiękowa występuje w chorobie Menetriera w formie idiopatycznej połączonej z limfangiektazją oraz wtórnie towarzyszyć może wielu chorobom przewodu pokarmowego, takim jak: nieswoiste zapalenie jelit, celiakia, wrzody trawienne, nadżerki żołądka, sprue tropikalna.
Gastroenteropatia wysiękowa różni się od hipoproteinemii i obrzęków nerczycowych niską zawartością tłuszczów w osoczu. W obrazie rentgenowskim uwidacznia się obrzęk błony śluzowej. Utratę białka w organizmie stwierdza się wstrzykując dożylnie znakowaną albuminę, ceruloplazminę, wysokocząsteczkowy dekstran lub poliwinylopirolidon.
Leczenie gastroenteropatii wysiękowej polega na podawaniu albuminy ludzkiej lub osocza. Stosuje się dietę ubogą w sól, bogatą w białka, bogatą tłuszcze zawierające średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Jeśli jest to możliwe, należy leczyć chorobę podstawową.
Żaneta Malec
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info