Jelito drażliwe - komentarze artykułu

Aga | 2009-03-18 10:48

Ja od 6-ciu miesięcy mam podobne objawy tzn. bóle brzucha, nudności, czasami wymioty, czasami zaparcia a czasami biegunka, nie zauważyłam u siebie wzdęcia o którym wiele osób pisze. Bóle brzucha nasilają się wieczorem i występują w dolnej jego części, przy dotyku jednak odczuwam ból tuż pod pępkiem. Miałam robione następujące badania: USG brzucha, USG ginekologiczne (torbieli na jajnikach nie ma), gastroskopia dwukrotnie nic nie wykazała,prześwietlenie brzucha i klatki piersiowej, mocz, morfologia - wszystkie wyniki są w porządku. Badania robiono mi m.in. w szpitalu na oddziale chirurgii, na który trafiłam z bardzo silnym bólem brzucha i wymiotami śliną. Nie zrobiono mi jedyni kolonoskopii, bo sprzęt był popsuty :-) i nie wiem czy miałam pecha czy szczęście.
Z tego co wyczytałam na internecie to może to być zespół Roemhelda - zespół jelita drażliwego(nerwica żołądkowa). Ale nie mam pewności, więc pozostaje mi jeszcze zrobienie kolonoskopii :-)

Renata | 2009-03-18 21:20

Hej Marto poszukaj dobrego lekarza który wyśle cię na gastro i kolonoskopię - to podstawa i dziwie się że żaden z lekarzy jeszcze tego nie zrobił! Druga sprawa możesz byc uczulona na pokarmy lub mieć też nietolerancję. Przydały by się tez testy zrobić. Puki co sprawdzaj co jesz, zapisuj każdego dnia wszystkie produkty jakie zjadłaś i okreś w np. 3 kat. dobrze , źle ,bardzo źle - samopoczucie bo czasami właśnie alergia tak się objawia. Spróbuj wyeliminować z codziennych posiłków to co najbardziej cię drażni. Spróbuj np. przez tydzień nie jeść mlecznych pokarmów pod każdą postacią jogurty, sery, masła itd. Musisz sama dojśc do tego jaka dieta jest dla ciebie najlepsza. Uczulaja równiez konserwanty zawarte w produktach spożywczych. Ale podstawą są włąsnie badania. Dobrze ze badania twoje są ok ale z reguły jezeli wchłanianie i perystalika jest dobra to wyjda dobrze. Prosze poszukaj lekarza który cię wyśle na takie badania to będzie podstawą do wyeliminowania jakichkolwiek nieprawidłowości przewodu pokarmowego.Pozdrawiam Renata

Renata | 2009-03-19 09:07

Http://www.forumzdrowia.pl/index.php?id=567&art=1119

marta | 2009-03-19 11:26

Renato bardzo dziękuje Ci za radę :)
to rzeczywiscie dobry powmysl zapisywac dokladnie co jem i jak sie po tym czuje...
z tego co wiem, to zawsze boli mnie brzuch to pokarmach tłustych, smazonych i po nabiałach-np po mleku. ale to nie reguła */
jesli ktoś w was znac dobrego lekarza w warszawie, to bardzo prosiłabym o podanie.. byłabym wdzieczna, pozdr

pavulon | 2009-07-01 09:01

Witam
Wypowiedz Renaty uważam za bardzo cenną.
Od 20 lat mam IBS postać naprzemienna z przewagą zaparciowej.
Leki zaordynowane przez gastroenterologa, takie jak trimebutyna,mebeweryna nie przynoszą poprawy.Trochę pomaga cisaprid poprawiający perystaltykę.
Ostatnio odkryłem ziołowy preparat złożony o handlowej nazwie Iberogast. Flakon 50 ml kosztuje ok. 40 zł. Po dwóch tygodniach stosowania mogę powiedzieć, że coś w tym jest. Likwiduje skurcz już po kilkunastu minutach.
Poza tym stosuję kurację, której nie pochwali żaden lekarz i nie polecam jej osobom młodym, oraz tym, które odczuwają dolegliwości krócej niż 10 lat.
Po wielu eksperymentach na sobie doszedłem do wniosku, że najskuteczniej działają benzodiazepiny (najlepiej Sedam) przy jednoczesnym zażyciu Tramalu.
Koktajl dla ćpunów.
Niestety, obydwa preparaty mają to do siebie, że po pewnym czasie występuje brak odpowiedzi biologicznej na zażycie określonych dawek i zapotrzebowanie organizmu rośnie, co skutkuje zwiększeniem dawkowania.
Ale najważniejszą sprawą jest uzależnienie, do którego prowadzi regularne zażywanie tych środków
Dlatego też nie polecam.
Sam, mając 50 lat i żadnych perspektyw na w miarę normalne życie, świadomie podjąłem decyzję o wprowadzeniu tych leków, bo do pracy chodzić trzeba, uprzednio zapoznawszy się z literaturą i konsultując z lekarzami, w tym z dobrym specjalistą psychiatrą.
Zrozumienie znalazłem tylko u jednego doktora, który aczkolwiek nie pochwala takiego sposobu leczenia, przepisuje mi leki.
To tyle informacji od ćpuna.
Pozdrawiam wszystkich cierpiących

Luvia | 2009-07-22 10:36

Hej u mnie jakis czas temu bylo podobnie. Odkad wynioslam sie z rodzimego domu zaczely pojawiac sie bole zoladka, gazy.

Poczatkowo obawialam sie o nadzerkowe zapalenie blony sluzowej, a to wstep do choroby wrzodowej :(

Lekarz powiedzial, abym sprobowala buscopana, bez recepty i ustawila sobie zycie (dużo stresu z dziecmi mialam) i diete.

I to naprawde pomoglo. Czasami w naszej glowie jest lek. Musicie byc pozytywnie nastawieni!

Natalia | 2009-12-10 23:34

Też choruję na tę chorobę, ale u mnie na szczęście nie jest to jeszcze tak nasilone. Akurat w moim przypadku ma to swoją przyczynę tylko i wyłącznie w stresie. Jak się stresuje, to w moim żołądku i jelitach dzieje się wojna. Na szczęście na tym etapie pomaga buscopan, rozkurcza i daje ulgę. Zobaczymy, co będzie potem, może kiedyś objawy się nasilą. Życie z roku na rok jest coraz bardziej stresujące...

osa | 2010-02-05 16:26

Do tych z wrazliwym jelitem: pijcie melisę z dziurawcem.Parzyć po jednej saszetce każdego z ziół w szklance wrzątku.Bardzo pomaga gdy podłoże jest nerwicowe.Oprócz tego polecam jedzenie 3x dziennie po łyzeczce mielonego kminku zmieszanego z mielonym majerankiem w jednakowych ilosciach wagowych 1:1.Działa to rozkurczowo na jelita.Poza tym dobre jest też picie 3 razy dziennie po jednej trzeciej szklanki kłącza tataraku.Pół łyżeczki kłącza na szklankę wody.Zalać wrzątkiem i trzymać pod przykryciem 30 minut.

dorka | 2010-02-21 11:56

Ja rownież choruje na zespoł jelita drażliwego.Moim problemem są duże ilości gazów, bóle w podbrzuszu.Miałam robioną rownież kolonoskopie.nic zlego nie wykazała.Wiem napewno ze objawy u mnie sie nasilają w sytuacjach stresowych. po zjedzeniu tlustych rzeczy,smazonych.Bóle i wzmożony ruchy jelit od kilku lat mam po wypiciu nawet małego jogurtu, mleka, zastanawiam się czy to może nietolerancja , uczulenie na produkty mleczne?Jestem alergikiem uczulonym na pyłki bo miałam robione testy i sie odczulalam.Może ktoś wie jak wykrywa sie alergie pokarmową?czy też wykonuje się testy? Mnie w leczeniu pomaga branie 2 razy dziennie przed jedzeniem Polprazolu, i
picie raz dziennie szklanki melisy.

martucha | 2010-03-15 16:44

Widzę, że problemy z jelitem dotyczą coraz większego grona. Nie wiem, czy to sprawa ciągłego stresu jakiemu jesteśmy poddawani czy też życie w biegu. Mnie problemy z układem pokarmowym dopadły kilka lat temu, od tego czasu przetestowałam wiele sposobów łagodzenia i leczenia objawów. Oczywiście odpowiednia dieta jest tu podstawą. Ostatnio odstawiłam większość krótko działających leków i zaczęłam przyjmować po 3 łyżeczki dziennie miodu manuka (MGO 100+). Co zresztą skonsultowałam z lekarzem - ja jako mysz testowa. Pierwsze znaczące poprawy przyszły już po tygodniu - brak wzdęć i gazów, z czasem ustąpił także refluks. Obecnie jestem już zażywania drugiego słoiczka. Jestem zaskoczona, zresztą mój lekarz chyba trochę też. Dodam jeszcze, że co drugi dzień piję także siemię lniane.