Erythema gyratum repens

Erythema gyratum repens jest rzadkim schorzeniem skórnym, które towarzyszy różnym nowotworom. Cechuje się szybko szerzącymi się obwodowymi rumieniami o koncentrycznym układzie. Przyczyny pojawienia się zmian nie zostały wyjaśnione.

Zazwyczaj erythema gyratum repens towarzyszy nowotworom narządów wewnętrznych, najczęściej płuc, ale również jelit, gruczołu piersiowego, czy przełyku. O związku z procesami nowotworzenia świadczy szybkie ustępowanie zmian po udanym zabiegu chirurgicznego usunięcia nowotworu. W niektórych przypadkach nie wykazuje się jednak żadnych zmian onkologicznych w przebiegu schorzenia, nawet w długoterminowej obserwacji klinicznej pacjenta.

Objawy erythema gyratum repens

Najczęściej pierwsze objawy erythema gyratum repens obserwowane są w piątej i szóstej dekadzie życia, częściej zmiany występują u mężczyzn. Nowotwory mogą poprzedzać pojawienie się objawów skórnych lub zostać wykryte po rozmaicie długim okresie utrzymywania się nieprawidłowości na skórze.

Wykwity są bardzo charakterystyczne, mają cechy rumieni szerzących się bardzo szybko, zwiększających swoje rozmiary o około jeden centymetr w ciągu doby i układających się w koliste figury, które przypominają słoje drzewa. Najczęstszym umiejscowieniem nieprawidłowości jest skóra tułowia i kończyn, zwykle z zaoszczędzeniem twarzy, dłoni i stóp. Choroba przebiega zazwyczaj z niezbyt nasilonym świądem.

Rozpoznanie erythema gyratum repens

Rozpoznanie erythema gyratum repens ustala się na podstawie charakterystycznego wyglądu zmian skórnych i ich typowej lokalizacji. W procesie diagnostycznym należy czynnie poszukiwać nowotworów narządów wewnętrznych, które współistnieją i prawdopodobnie wywołują schorzenie skórne.

W różnicowaniu erythema gyratum repens bierze się pod uwagę rzadkie postaci grzybicy, które jednak szerzą się wolniej, rozstrzygające jest w tych przypadkach badanie mikologiczne na obecność grzyba. Ponadto glocogenoma może dawać podobne objawy kliniczne, jednak schorzenie to cechuje się bardziej wysiękowymi zmianami, przebiegającymi ze spełzaniem naskórka oraz częstszym zajęciem twarzy i błon śluzowych jamy ustnej.

Leczenie erythema gyratum repens

Podstawową metodą leczenia jest terapia schorzenia podstawowego, czyli nowotworu wywołującego pojawienie się nieprawidłowości w obrębie skóry. Takie postępowanie daje gwarancję wyleczenia, o ile rozpoznany nowotwór poddaje się leczeniu i jest wykryty we wczesnej fazie rozwoju.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby skóry dla studentów medycyny i lekarzy", Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Dermatologia i wenerologia, podręcznik dla szkół medycznych", wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
Wątki Erythema gyratum repens
rumień wykwity świąd zmiany skórne