Epidermodysplasia verruciformis jest rzadką chorobą skóry o podłożu genetycznym (dziedziczenie ma najczęściej charakter autosomalny recesywny), przebiegającą ze zmianami brodawkowymi, rumieniowymi i barwnikowymi, które utrzymują się przez całe życie. Istotne znaczenie w tym schorzeniu ma tendencja do rozwoju raków skóry, których punktem wyjściowym są zmiany skórne typowe dla tej jednostki chorobowej.
Czynnikiem wywołującym rozwój wykwitów jest wirus brodawczaka ludzkiego swoisty dla schorzenia (obecnie znanych jest jego kilkanaście typów, najważniejszą rolę przypisuje się przede wszystkim wirusom HPV 5, 8 i 14, które mają właściwości onkogenne, inaczej mówiąc odpowiadają za rozwój raków skóry).
Istotne jest, że wirusy te nie wywołują żadnych zmian i nie są zakaźne dla osób bez predyspozycji genetycznej. Za pojawianie się zmian może być odpowiedzialny również wirus HPV 3 (typowy dla brodawek płaskich), wówczas schorzenie nie jest związane z ryzykiem wystąpienia raków skóry. Należy pamiętać, że zakażenie może mieć charakter mieszany, z infekcją wirusami typowymi dla tej jednostki chorobowej może współistnieć zakażenie innymi odmianami drobnoustroju, które wywołują różne typy brodawek.
Epidermodysplasia verruciformis pojawiają się już w okresie dzieciństwa, najczęściej umiejscowione są na twarzy (zwłaszcza na czole) i grzbietach rąk oraz na skórze przedramion i podudzi. Stopniowo dochodzi do ich rozprzestrzeniania się, choroba z biegiem czasu ma charakter uogólniony.
Wykwity przypominają swoim wyglądem brodawki płaskie lub plamy (czerwone albo brunatne), które nie unoszą się ponad powierzchnię skóry (najczęstsza ich lokalizacja to okolice tułowia). Ponadto obserwowane są przebarwienia i odbarwienia, a objawy utrzymują się i zazwyczaj nasilają w ciągu całego życia.
Do rozwoju nowotworów skóry dochodzi zazwyczaj po wielu latach trwania choroby. Najczęstszym ich umiejscowieniem są okolice odsłonięte, przypuszcza się, że promieniowanie słoneczne odgrywa istotną rolę w procesie nowotworzenia.
Powstające raki skóry zazwyczaj nie dają przerzutów, ale ich rozwój jest związany z miejscowym zniszczeniem tkanki. Rozprzestrzenianie się tych nowotworów jest najczęściej związane z zastosowaniem u pacjentów naświetlań promieniowaniem X.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info