Endometrioza jest stanem klinicznym, w którym dochodzi do występowania błony śluzowej macicy (komórek gruczołowych i zrębu) poza jamą macicy. W miejscu pojawienia się patologii gromadzi się wydalina miesiączkowa, ponieważ czynnościowo nieprawidłowe struktury chorobowe mają podobne właściwości, jak zdrowa tkanka błony śluzowej, która w warunkach prawidłowych obecna jest tylko w macicy.
Częstość endometriozy określana jest na kilkanaście procent kobiet w wieku rozrodczym. Uważa się, że wśród osób niepłodnych i skarżących się na dolegliwości bólowe, około połowa może chorować na endometriozę.
Przyczyny występowania zmian nie zostały do końca wyjaśnione. Niektórzy uważają, że komórki błony śluzowej macicy wszczepiają się w sąsiadujące struktury. Fragmenty te mogą przemieszczać się nie tylko przez jajowody, ale także drogą naczyń krwionośnych i limfatycznych.
Inny mechanizm powstawania zmian opiera się na zasadzie, że endometrioza rozwija się wskutek niesprawnego systemu eliminacji wydaliny miesiączkowej. Inne teorie mówią o zdolności przekształcenie się niezróżnicowanych komórek różnych narządów w komórki błony śluzowej macicy lub o możliwości indukowania endometriozy przez czynniki aktywne biologicznie, pobudzające komórki organizmu do przekształcania się w struktury występujące w warunkach prawidłowych tylko w macicy. Poza tym ważną rolę przypisuje się czynnikom genetycznym.
Klasyfikacja endometriozy wyróżnia endometriozę występującą w mięśniu macicy lub jajowodzie oraz chorobę dotyczącą pozostałych elementów narządów płciowych, bądź zlokalizowaną w innych strukturach całego organizmu. Inny podział uwzględnia budowę morfologiczną zmian obserwowaną w mikroskopie.
Na endometriozę wskazywać mogą występujące u kobiet dolegliwości, m. in. bolesność miednicy mniejszej, objawy bólowe pojawiające się w czasie miesiączkowania i współżycia.
Ponadto kiedy istnieją problemy z zajściem w ciążę należy brać pod uwagę endometriozę, jako przyczynę takiego stanu. Należy pamiętać, że nawet zaawansowane zmiany przebiegać mogą bezobjawowo, podczas gdy u niektórych pacjentek niewielkie nasilenie nieprawidłowości związane jest z ostrymi i ciężkimi dolegliwościami.
Wtórnie do zmian może rozwinąć się niedrożność jajowodu, ponadto inne przyczyny niepłodności występujących wskutek endometriozy to: brak jajeczkowania, niewydolność ciałka żółtego, trudności z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy oraz samoistne poronienia.
Charakterystycznym objawem klinicznym endometriozy jest cyklicznie pojawiający się ból, który rozpoczyna się tuż przed krwawieniem miesiączkowym i trwa przez cały jego czas (im głębiej proces nacieka, tym dolegliwości są bardziej nasilone). Przy lokalizacji jelitowej lub moczowodowej ból może być związany z defekacją lub mikcją.
Czasem dolegliwości mylnie kierują diagnostykę w poszukiwaniu zapalenia przydatków. Z innych, rzadziej występujących objawów endometriozy stwierdza się: krwawienia lub plamienia pozamiesiączkowe (najczęściej poprzedzające miesiączkę), nadmierne krwawienia miesiączkowe, obecność krwi w moczu lub w kale (przy lokalizacjach pęcherzowych i jelitowych choroby). Również możliwe jest plamienie wywołane kontaktami seksualnymi, jeśli endometrioza dotyczy szyjki macicy.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info