Eczema herpeticum należy do grupy chorób zakaźnych skóry i charakteryzuje się obecnością zmian pęcherzowo-ropnych. Dotyczy przede wszystkim dzieci ze schorzeniami alergicznymi skóry, typowy jest gwałtowny przebieg tej jednostki chorobowej.
Drobnoustrojami chorobotwórczymi są wirusy, najczęściej opryszczki, zatem należy chronić dzieci niedawno urodzone przed kontaktem z osobami chorymi na opryszczkę zwykłą.
Okres wylęgania zakażenia wynosi kilka do kilkunastu dni, częściej nieprawidłowości dotyczą dzieci, które nie zetknęły się w swoim życiu z wirusem herpes simplex (opryszczki zwykłej), mogą jednak pojawić się także u osób dorosłych z atopowym zapaleniem skóry.
Eczeme herpeticum rozpoznaje się na podstawie typowych cech klinicznych choroby, podejrzenie nasuwa współistnienie stanów alergicznych skóry i pojawianie się wykwitów przede wszystkim u dzieci.
W procesie diagnostycznym eczemy herpeticum konieczne jest zróżnicowanie z piodermią lub zliszajowaceniem zmian alergicznych, które mają mniej gwałtowny przebieg kliniczny, bez występowania gorączki i pęcherzyków z pępkowatym zagłębieniem (ich pojawienie się wyklucza te jednostki chorobowe). Natomiast w liszajcu pęcherzowym noworodków pęcherze są położone bardziej powierzchownie i ulegają szybkiemu pękaniu, ponadto dominują objawy oddzielania się naskórka.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info