Dziecięcym porażeniem mózgowym określa się zaburzenie ruchu i postawy związane z uszkodzeniem rozwojowym niedojrzałego mózgu. Są to wszystkie stany zejściowe będące skutkiem działania różnych czynników chorobotwórczych, doprowadzających do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego w czasie jego rozwoju i dojrzewania. Dysfunkcja w układzie nerwowym może powstać jeszcze w życiu płodowym, podczas porodu i we wczesnym okresie poporodowym.
Przebieg kliniczny w dziecięcym porażeniu mózgowym kształtuje się rozmaicie w zależności od tego, która struktura mózgu jest uszkodzona i jak rozległe są zmiany. Wyróżnia się kilka postaci schorzenia, mimo to często wyróżnia się mieszane zespoły objawów.
W obustronnym porażeniu mózgowym występuje niedowład spastyczny w obrębie kończyn dolnych, co uniemożliwia i ogranicza wykonywanie ruchów. Odruchy głębokie wywoływane podczas badania są wyraźnie wygórowane. Objawy w kończynach górnych bywają jedynie dyskretne - w rzadkich przypadkach obserwuje się znaczne ograniczenie ruchomości w obrębie kończyn górnych i objawy wywołane uszkodzeniem niektórych jąder nerwów czaszkowych (zaburzenia mowy, żucia, połykania).
W innej postaci porażenia mózgowego - w połowiczym niedowładzie dziecięcym, cechą znamienną jest zmniejszenie długości i objętości kończyn. Ruchy ręki są wyraźnie dotknięte dysfunkcją, rozwój umysłowy jest często upośledzony, dzieci są nieposłuszne i nadmiernie ruchliwe. Częste są napady padaczkowe i trudności w pisaniu, czytaniu, pojawia się jąkanie i zaburzenia mowy.
Postać pozapiramidowa schorzenia (określana mianem atetozy i choreoatetozy) jest obecnie rzadka, jej przyczyna to uszkodzenie jąder podstawy i wzgórza w wyniku choroby hemolitycznej noworodków i stąd rozwija się żółtaczka jąder podstawy mózgu. U dzieci pojawiają się ruchy mimowolne, określane jako atetoza lub ruchy pląsawicze.
Charakterystyczna jest również zmienność napięcia mięśniowego. Objawem towarzyszącym może być niedosłuch lub głuchota. Choroba ujawnia się po kilkunastu miesiącach od urodzenia, w okresie niemowlęcym mogą jedynie występować - opóźniona wrażliwość na bodźce z otoczenia i opóźnienie w rozwoju ruchowym.
Rzadkim typem porażenia mózgowego jest postać móżdżkowa. Metody obrazowe używane w diagnostyce pomogły stwierdzić, że przyczyną tej postaci są w większości wady wrodzone móżdżku. U dzieci obserwuje się: zaburzenia postawy i poruszania się, drżenie, niezborność ruchów. Objawy te pojawiają się dopiero w wieku poniemowlęcym. Na początku mogą występować jedynie obniżone napięcie mięśniowe i dyskretne zaburzenia w koordynacji ruchowej.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info