Dystopia miednicza nerki

Dystopia miednicza nerki polega na nieprawidłowym umiejscowieniu tego narządu. Cechą charakterystyczną jest niedokonanie zwrotu nerki w czasie życia wewnątrzpłodowego. Długość naczyń i moczowodów jest odpowiednia do umiejscowienia narządu.

W czasie rozwoju wewnątrzmacicznego dochodzi do przemieszczania się nerek wzdłuż kręgosłupa do okolicy lędźwiowej i dokonania zwrotu (proces ten ma zachodzić dzięki wyprostowaniu płodu oraz jego wzrastaniu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym).

Dystopia miednicza nerki (nerka miednicza) występuje z częstością raz na kilka tysięcy porodów. Narząd położony jest wówczas w obrębie miednicy.

Objawy dystopii miedniczej nerki

U blisko połowy dzieci stwierdza się objawy kliniczne związane z tym stanem. Przyczyna dolegliwości jest związana z utrudnionym odpływem moczu z nerki, co jest skutkiem zewnętrznego ucisku na moczowód, który jest wywierany przez nieprawidłowo przebiegające naczynia nerkowe.

Wtórnie może dochodzić do rozwoju dolegliwości, które są spowodowane zakażeniami układu moczowego. Niebezpieczeństwo stanowi szerzenie się infekcji na inne układy i narządy organizmu. Stwierdzenie nerki miedniczej u płodu nie jest przeciwwskazaniem do porodu naturalnego, który jest bezpieczną metodą rozwiązania ciąży.

Rozpoznanie dystopii miedniczej nerki

W celu ustalenia rozpoznania nerki miedniczej konieczne jest dokładne zebranie wywiadu, a następnie wykonanie badania ultrasonograficznego i urograficznego, które obrazują układ moczowy i wykazują nieprawidłowe położenie nerki w obrębie miednicy.

Ponadto nieraz stwierdza się występowanie powikłań związanych z dystopią miedniczą nerki. Zastosowane badania obrazujące są wystarczającymi metodami diagnostycznymi w przypadkach nerki miedniczej.

Leczenie dystopii miedniczej nerki

Podstawową metodą terapii dystopii miedniczej nerki jest leczenie operacyjne, które może być wykonane w zależności od obecności wskazań do zabiegu, np. współistnienia wodonercza, spowodowanego zwężeniem połączenia miedniczki nerkowej z moczowodem.

Rokowanie w dystopii miedniczej nerki

Rokowanie w dystopii miedniczej nerki jest zazwyczaj pomyślne. Nieraz nie występują żadne dolegliwości u osób z tą wadą rozwojową. Jeśli wskazane jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, najczęściej jest on skuteczny.

Nieco gorsza prognoza dotyczy przypadków, w których dojdzie do wystąpienia nieprawidłowości pod postacią znacznego wodonercza, co może spowodować zniszczenie tkanki nerki i znaczną utratę jej funkcji, jeśli leczenie chirurgiczne nie zostanie podjęte odpowiednio wcześnie. Nieco gorzej rokują również przypadki z wtórnymi infekcjami rozwijającymi się w obrębie układu moczowego.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Urologia. Podręcznik dla studentów medycyny", red. nauk. Andrzej Borkowski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa