Nerwica serca (dystonia nerwowo - krążeniowa, zespół Da Costy, dystonia neurowegetatywna)

Nerwica serca (dystonia nerwowo - krążeniowa, zespół Da Costy, dystonia neurowegetatywna) to zespół objawów chorobowych o podłożu psychogennym. Opisany w 1871 roku przez Da Coste jako czynnościowe zaburzenie serca o podłożu lękowym. Najczęstszą przyczyną zaburzeń stanu psychicznego są niepowodzenia chorego w życiu zawodowym lub osobistym, niskie poczucie własnej wartości lub nerwica lękowa.

Objawy nerwicy serca

Objawy dystonii nerwowo - krążeniowej wyrażają się w ogólnych przejawach nerwicy wegetatywnej. Do typowych objawów nerwicy serca należą: szybkie męczenie się przy małym wysiłku fizycznym, trudności oddechowe, kłujące uczucie bólu w okolicy koniuszka serca, uczucie duszności, kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu, wzmożony ogólny niepokój oraz nadmierną potliwość. Dolegliwości te mają charakter przewlekły i zmienny z okresami remisji.

W badaniu elektrokardiogramem obserwuje się niemiarowość zatokową i występujące w stanie spoczynku chorego zaburzenia repolaryzacji. Niemiarowość oddechowa ustępuje po podaniu atropiny lub w stanie bezdechu. Dodatkowe skurcze ustępują w próbach wysiłkowych i po podaniu chlorku potasowego lub leków blokujących receptory beta-adrenergiczne.

Diagnoza różnicowa nerwicy serca

Zwykle czynnikiem różnicującym nerwicę serca od chorób organicznych układu krążenia jest ustępowanie dolegliwości w czasie wysiłku fizycznego.

Leczenie nerwicy serca

Dolegliwości utrzymują się przez lata i przebiegają z okresami reminiscencji, często ustępują samoistnie. Leczenie po wykluczeniu organicznego podłoża objawów, opiera się na pomocy psychologicznej.

W leczeniu nerwicy istotną rolę odgrywa leczenie ruchem i dieta chorego z unikaniem używek o działaniu pobudzającym np. kawa, napoje energetyzujące, mocna herbata, czy alkohol. Korzystny wpływ na chorego ma aktywny tryb życia, uprawianie sportów. W stanach zaostrzonych wspomagające działanie mają środki uspokajające np. brom czy pochodne kwasu barbiturowego.

Żaneta Malec

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Choroby wewnętrzne", Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

Komentarze Nerwica serca

Barbii | 2008-10-06 16:07

Ja tez ja mam ale u mnie jest problem z alkoholem bo lubie sobie wypic, i to czesto:(

ewa 39lat | 2008-10-07 08:54

Dziś znowu wstałam o 5 rano,z bólem i zawrotami głowy,kiedy mam oczy zamknięte,pokój wiruje,boje się spać.Mam tak, mniej-więcej,co miesiąc,w okolicach miesiączki.Ale nie zawsze.Trwa kilka dni,pużniej dochodze do siebie.Nigdy nie piłam alkocholu,bo mam uraz psychiczny,kawy nie pije,bo mi nie smakuje,paliłam mało i krótko,bo to niemodne.Objawy sie nasiliły,kiedy rzuciłam palenie.Więc za co mnie to spotkało?

Wojtek | 2008-11-12 08:45

U mnie nerwica ma charakter skurczów dodatkowych komorowych oraz niepokoju takiego lęku jakbym szedł na jakiś egzamin to bardzo nieprzyjemne uczucie człowiek chce odpocząć a tu kładzie się do łóżka i odczuwa skurcze dodatkowe coś okropnego.

marta | 2008-11-14 17:53

Czesc wszystkim.ja cierpie na to juz pare lat czsami mam dosyc i ciagle wydaje mi sie ze lekarze sie myla ze moze mam chore serce.odczowam bole serca robie sie czerwona jakies plamy ,cisnienie mi skacze robi mi sie slabo albo serce bardzo szybko bije.zaczelam chodzic na terapie bronie sie od lekow.pozdrawiam.

Wszystkie komentarze artykułu Nerwica serca