Czyrak gromadny nerki

Czyrak gromadny nerki jest stanem zapalnym obecnym przede wszystkim w korze nerki. Ogniskowe i ograniczone zakażenie wywołuje martwicę i powstanie nacieku o cechach zapalnych.

Drobnoustrojem odpowiedzialnym za czyraka gromadnego nerki jest najczęściej gronkowiec złocisty Staphylococcus aureus, który rozprzestrzenia się do nerek drogą krwiopochodną, np. z ropnego ogniska obecnego na skórze.

Czyrak w zaawansowanym stadium może przebić się poza nerkę do jej torebki tłuszczowej, kielicha lub miedniczki nerkowej. Niekiedy dochodzi do samowyleczenia - ognisko zapalne ulega resorpcji i zwłóknieniu.

Objawy czyraka gromadnego nerki

Czyrak gromadny nerki przebiega ze znacznie podwyższoną podstawową temperaturą ciała i dolegliwościami bólowymi występującymi w okolicy lędźwiowej. Z reguły nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości w wynikach badania ogólnego moczu.

W części przypadków udaje się wykazać obecność wykwitów skórnych, za powstanie których odpowiedzialna jest infekcja gronkowcowa.

Rozpoznanie czyraka gromadnego nerki

Objawy kliniczne czyraka gromadnego nerki występujące u pacjentów (o ile są obecne) powinny wskazywać na konieczność przeprowadzenia diagnostyki w kierunku schorzeń nerek. W celu różnicowania czyraka gromadnego nerki z innymi patologiami tych okolic, konieczne jest wykonanie badań obrazowych, np. ultrasonograficznego, czy urograficznego.

Niezbędne jest również przeprowadzenie podstawowych badań laboratoryjnych krwi oraz moczu, choć często nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości w ich wynikach.

Leczenie czyraka gromadnego nerki

Leczenie czyraka gromadnego nerki opiera się na hospitalizacji pacjenta i podawaniu celowanych antybiotyków (wykazujących wrażliwość wobec danego szczepu bakteryjnego).

Jeśli nie obserwuje się poprawy stanu klinicznego pacjenta i ustępowania nieprawidłowości, kolejnym krokiem jest zastosowanie odpowiedniego drenażu, najlepiej technikami nakłucia przezskórnego. W tych przypadkach również niezbędne jest prowadzenie antybiotykoterapii, ale przez znacznie dłuższy okres czasu.

Rokowanie w czyraku gromadnym nerki

Rokowanie w czyraku gromadnym nerki jest zazwyczaj pomyślne. Gorsza prognoza dotyczy przypadków, w których zastosowane leczenie nie przyniosło zadowalających rezultatów i konieczne jest poszerzenie terapii.

Niebezpiecznym stanem jest rozprzestrzenienie się infekcji na inne struktury nerek lub układu moczowego, czy wtórne uogólnienie się zakażenia.

Przypadki te wymagają odpowiedniego i intensywnego postępowania oraz stanowią zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Stąd, jeśli stany te stwierdza się u pacjenta rokowanie nie jest pomyślne.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Urologia. Podręcznik dla studentów medycyny", red. nauk. Andrzej Borkowski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa