Ciąża obumarła

Zgon płodu jest to śmierć, która nastąpiła nie tylko w czasie trwania ciąży, ale również przed całkowitym wydobyciem dziecka z ustroju matki. O zgonie świadczy brak oddechu i nie wykazywanie żadnych innych oznak życia, np. akcji serca, tętnienia pępowiny lub wyraźnych skurczów mięśni zależnych od woli.

Częstość występowania ciąży obumarłej nie przekracza 1 procenta wszystkich ciąż i zależy od wieku matki (przede wszystkim patologie obserwuje się u kobiet poniżej 15. i powyżej 35. roku życia oraz u matek niezamężnych). Ponadto częściej dochodzi do obumierania płodów płci męskiej i w ciążach bliźniaczej, trojaczek, itd.

Podział ciąży obumarłej

Wewnątrzmaciczne obumarcie płodu dzieli się w zależności od tygodnia ciąży, w którym nastąpił zgon, na: obumarcie wczesne (poniżej 20. tygodnia trwania ciąży), pośrednie (od 20. do 27. tygodnia) i późne (powyżej 27.).

Zakończenie ciąży trwającej krócej niż 22 tygodnie nazywane jest poronieniem. Najwięcej zgonów obserwuje się w pierwszych 12 tygodniach trwania ciąży, zwłaszcza przed 8. tygodniem.

Przyczyny ciąży obumarłej

Przyczyny obumarcia płodu dzieli się na matczyne, płodowe i łożyskowe. W I trymestrze ciąży najczęstszym czynnikiem prowadzącym do poronienia są zaburzenia chromosomalne u płodu. W ciąży trwającej powyżej 22 tygodni przyczynami obumarcia płodu mogą być czynniki łożyskowe, np. wady (w tym przedwczesne oddzielenie się łożyska, czy łożysko przodujące).

Ponadto nieprawidłowości pępowiny, np. zaciśnięcie, powstanie węzła prawdziwego, okręcenie pępowiny wokół szyi, tułowia lub kończyn płodu, czy zbyt krótka pępowina mogą przyczynić się do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu.

Z czynników matczynych wymienia się przede wszystkim wady macicy (np. dwurożność), przewlekłe nadciśnienie tętnicze, stan przedrzucawkowy, czy rzucawkę. Ponadto wpływ na zgon płodu mogą mieć zakażenia bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze oraz zburzenia immunologiczne (np. konflikt serologiczny lub zespół antyfosfolipidowy) i nieprawidłowości metaboliczne (np. cukrzyca, zaburzenia endokrynologiczne), a także uzależnienia matki.

Rozpoznanie ciąży obumarłej

Rozpoznanie ciąży obumarłej ustala się na podstawie badania klinicznego pacjentki, badań laboratoryjnych i obrazowych. Klinicznymi wykładnikami śmierci płodu są: nieodczuwanie ruchów przez matkę, niepowiększanie się macicy w czasie trwania ciąży, zmniejszenie się obwodu brzucha i obniżenie dna macicy, a także brak przyrostu masy ciała lub nawet jej spadek oraz pojawienie się mleka w sutkach.

Podstawową i pewną metodą diagnostyczną przy ciąży obumarłej jest ultrasonografia, która w przypadku ciąży obumarłej nie wykazuje czynności serca płodu. Innymi wykładnikami wewnątrzmacicznego zgonu w ultrasonografii są: brak ruchów, zachodzenie na siebie kości czaszki, obrzęk skóry, niekiedy obserwuje się obecność guza wewnątrz płodu.

Ponadto badanie ultrasonograficzne jest bardzo pomocne przy ustaleniu przyczyny wewnątrzmacicznego obumarcia. Poza tym w celu wykazania czynników, które przyczyniły się do śmierci płodu wykonuje się szereg badań laboratoryjnych u kobiety ciężarnej.

Postępowanie przy ciąży obumarłej

W razie stwierdzenia występowania ciąży obumarłej można zastosować dwa rodzaje postępowania: wyczekujące lub czynne. Wiele przypadków zgonów płodu kończy się samoistnym porodem po około 2 tygodniach od śmierci.

Ten sposób postępowania w przypadku ciąży obumarłej jest najbezpieczniejszy, ale mimo to wiąże się w możliwością wystąpienia groźnych dla zdrowia lub życia kobiety powikłań, przede wszystkim zaburzeń krzepnięcia.

Świadomość występowania tego ryzyka, a także aspekty psychologiczne (utrzymywanie martwego płodu w łonie ciężarnej) skłaniają do zastosowania czynnego postępowania, które może mieć charakter farmakologiczny lub operacyjny. Podawanie leków ma na celu indukcję porodu drogami natury.

Stosuje się oksytocynę i prostaglandyny. Pozostawiony przez ponad miesiąc w jamie macicy płód, stwarza ryzyko wystąpienia najgroźniejszego powikłania u matki - zaburzenia krzepnięcia krwi, a w jego następstwie krwotoku.

Profilaktyka ciąży obumarłej

Zapobieganie wystąpieniu obumarcia płodu w łonie matki związane jest przede wszystkim z określeniem przyczyn zgonów wewnątrzmacicznych. Uświadomienie rodzicom, co wpłynęło na tak niekorzystny przebieg ciąży nieraz łagodzi żal i ból po stracie dziecka.

Czynne poszukiwanie przyczyny obumarcia płodu pozwala również na ocenę ryzyka powtórnego wystąpienia zgonu wewnątrzmacicznego w następnej ciąży.

Ważnym elementem jest więc profilaktyka pierwotna, którą wdraża się jeszcze przed zajściem w ciążę. Polega ona na leczeniu i przeciwdziałaniu stanom chorobowym, które mogą stanowić przyczynę matczynego obumarcia płodu.

Prewencja wtórna natomiast związana jest z wczesnym rozpoznawaniem nieprawidłowości już w okresie ciąży i w miarę możliwości ich eliminacją, bądź zatrzymaniem stanów chorobowych u kobiet ciężarnych.

Profilaktyka wtórna obumarłej ciąży jest możliwa dzięki zastosowaniu nowoczesnych badań biofizycznych i biochemicznych, które oceniają płód i umożliwiają wczesne rozpoznanie zagrożenia dla wewnątrzmacicznego życia płodu. Podstawowym badaniem jest ultrasonografia.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Położnictwo i ginekologia", red. nauk. Grzegorz H. Bręborowicz, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Położnictwo praktyczne i operacje położnicze", red. Pschyrembel Willibald, Dudenhausen Joachim, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

Komentarze Ciąża obumarła

Pati | 2013-12-02 09:42

Zgadzam sie z Nika... Stan cywilny nie ma tu nic do sprawy. Tydzien temu to przezylam... Wszystkie wyniki bdb. wszystko bylo dobrze, serduszko dzidziusia bilo, a nagle w 10tyg. stało sie cos strasznego i nikt mi nie potrafi wytlumaczyc dlaczego... przestało bić ;(
jakie badania musze robic zeby sie to nie powtorzylo? ;(
nie bylam chora, nie mialam zadnego zapalenia, wirusa, toxoplazmozy itd...
mam tylko niedoczynność tarczycy, ktora leczę tabletkami i wyniki sa i byly w normie.

Anet 06 01 2013 | 2014-01-14 20:47

Ja tez sie nie zgadza bo wyniki okej a w 8 tygodniu martwa i to Juz druga

Kamila | 2014-09-20 23:23

Taka tragedia jak mnie chyba zadko spotyka swiatło dzienne. Ja straciłam córeczkę w 34 tyg. Minęło 5 tyg a ja nie umiem zyc. Ale muszę mam 2 cudownych i zdrowych dzieci ta ciąża była zaskoczenie, po prostu zaszłam w ciążę z tabletkami anty. Kto by przypuszczał w zasadzie nie powinno być tej ciąży tak na ligike. Strasznie z mężem przeżyliśmy tą tragedię nie ma nic gorszego do przezycia jak zobaczyc własne dzieciatko w trumnie. Moje dzieci urodziły się siłami natury cała trójka Amelka w 34tyg była dużą dziewczynką ważyła 2515gr i miała jeszcze 6tyg by podrosnać. Wszystkie badania super prenatalne z minimalnym ryzykiem na chiroby dziedziczne nikt nam nie umie powiedziec dlaczego. Lekarz który mnie prowadził jest dla mnie jak ojciec ufam mu. Powiedział do mnie tak Kamilko to brutslne co powiem ale taka jest natura nikt nie jest winny jej śmierci w tak wydokiej ciaxyt zdążają się zgony zadko ale się zdarzają, jednak nigdy bym się nie spodziewał że dotknie ta tragedia kogoś mi tsk bliskiego. Wszyscy strasznie płakslusmy. Czekamy już 5 tydzień na wyniki autopsji i jeszcze dodał że możemy po tej autopsji zostać bez odpowiedzi jak 85% innych rodziców byśmy byli na to przygotowani. Brutalna jest natura, gdyby nie BÓG oszalała bym dostała bym obłedu a tu trzeba żyć bo 2 małych dzieci w domu. Mogę tylko Bogu podziękować ze mam 2 dzieci i podziękować za prywatnego ANIOŁA jakiego podstował mojej ridsinie. Nigdy kochanie mamusia o tobie mie zapomni tak strasznie jest mi smutno że nie ma tu ciebie. To horror przez co przeszliśmy nie ma ci porownywać 8, 10 czy 15 tydzień do 34tyg kiedy w komodzie i szafie wszystko juz czeka. Jak mamusia kupiła 2 dni wcześniej pampersy ułożyła w komodzie i smoczek wypażyła Boże daj mi sił i wiary przejść przez to piekło nie puszczaj mnie bo oszsleje w tym świecie. Pokłuciłam się z tobą i potem cię przeprosiłam bo gdzie będzie jej lepiej oprucz matczynej piersi ty jesteś naszą opoką. UFAM CI !!!!!

Monika | 2014-12-21 19:37

Mój lekarz stwierdził, że główną przyczyną ciąż obumarłych jest gęsta krew w organizmie(tworzą się skrzepy itp), co utrudnia prawidłowe tworzenie się łożyska. Planując kolejną ciąże mam brać acard na rozrzedzenie krwi i wzmocnienie łożyska. Życzę Wam powodzenie i zdaniem mojego lekarza spokojnie można się starać już po dwóch cyklach (znam przypadek, że i po miesiącu znajoma po takiej sytuacji zaszła w ciąże i urodziła zdrowe dziecko).

Wszystkie komentarze artykułu Ciąża obumarła