Choroba zwyrodnieniowa stawów w przebiegu cukrzycy

Chorobie zwyrodnieniowej stawów w przebiegu cukrzycy sprzyja otyłość, która jest obserwowana przede wszystkim u chorych z drugim typem cukrzycy. Stąd zmiany zwyrodnieniowe stawów stwierdzane są częściej i rozwijają się szybciej niż w populacji ogólnej, są również bardziej nasilone.

Nieprawidłowości dotyczą przede wszystkim stawów dużych (najczęściej kolanowych). U chorych na cukrzycę typu I zmiany zwyrodnieniowe nie są obserwowane częściej, z wyjątkiem procesu chorobowego dotyczącego małych stawów w obrębie palców.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów w przebiegu cukrzycy

Przebieg kliniczny choroby zwyrodnieniowej stawów w przebiegu cukrzycy nie różni się od obserwowanego u pacjentów bez tej choroby podstawowej. Objawy jednak mogą postępować szybciej i być bardziej nasilone. Dominuje ból stawów, ograniczenie ruchomości, rzadziej dochodzi do poszerzenia i zniekształcenia obrysów kostnych w obrębie stawów i rozwoju tkliwości podczas dotyku.

Ze zmianami zwyrodnieniowymi często współistnieją inne objawy związane z różnymi, częstszymi powikłaniami ze strony różnych układów i narządów, rozwijającymi się u chorych na cukrzycę.

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów w przebiegu cukrzycy

Podstawą terapii choroby zwyrodnieniowej stawów w przebiegu cukrzycy jest zwalczanie otyłości przez zmianę trybu życia i odpowiednią dietę. Pozawala to na opóźnienie procesów zwyrodnieniowych i tym samym zmniejszenie dolegliwości.

Ważne jest również odpowiednie leczenie cukrzycy prowadzące do normalizacji poziomu glukozy w surowicy krwi. Ponadto zaleca się rehabilitację, stosowanie zaopatrzenia ortopedycznego i odpowiednie obuwie. Z leków podawać można te, które są wskazane w chorobie zwyrodnieniowej stawów niezwiązanej z cukrzycą.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Interna", Włodzimierz Januszewicz, Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa