Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy jest inaczej nazywana wrzodem trawiennym. Jest to ograniczony ubytek błony śluzowej na skutek trawiącego działania soku żołądkowego. Wrzody trawienne żołądka powstają najczęściej na małej krzywiźnie żołądka w okolicy odźwiernika, a wrzody dwunastnicy - w opuszce. W dwunastnicy w 90 proc. stwierdza się obecność Helicobacter pylori.
Wrzód trawienny częściej występuje u mężczyzn w każdym wieku. Uważa się, ze w chorobie istnieje pewna predyspozycja genetyczna. Wrzód trawienny jest rozpowszechniony wśród 5-10 proc. populacji.
Przebicie wrzodu żołądka jest jednym z powikłań choroby wrzodowej. Charakterystyczne dla niego jest nagłe wystąpienie bardzo silnego bólu w dołku podsercowym, zapaść czy wstrząs.
Chory jest blady, ma zimne kończyny, jest zlany zimnym potem, ma przyspieszone tętno oraz niskie ciśnienie krwi. Występuje silne napięcie powłok brzusznych oraz twarz Hipokratesa. W badaniu radiologicznym wykrywane jest powietrze w jamie otrzewnej.
Krwotok żołądkowy to częste zjawisko pojawiające się w 20 proc. wrzodów żołądka. Obserwuje się wtedy wymioty krwawe i stolce smołowe. Występują również objawy ogólne takie jak osłabienie, zawroty głowy, omdlenie, duszność, przyspieszone tętno, spadek ciśnienia krwi.
W zwężeniu odźwiernika występują wymioty pokarmami spożytymi dnia poprzedniego, zaleganie treści żołądkowej oraz wychudzenie.
Żołądek klepsydrowaty to następstwo zniekształcenia blizną powrzodową oraz stanem kurczowym.
Inne powikłania choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy to: zrosty otrzewnowe, przebicie wrzodu do sąsiednich narządów, drążenie wrzodu żołądka, przewlekły ropień żołądka.
Monika Kozak
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info