Choroba Scheuermanna to inaczej choroba zniekształcająca grzbietu, która pojawia się w okresie dojrzewania i objawia się nadmierną kifozą piersiową, dolegliwościami bólowymi występującymi okresowo i charakterystycznymi zmianami w obrazie radiologicznym, będącymi wyrazem zaburzonego procesu kostnienia śródchrzęstnego trzonów kręgów.
Częstość występowania nie jest dokładnie określona, ponieważ ustalenie rozpoznania wymaga przeprowadzenia badania radiologicznego. Choroba częściej pojawia się u chłopców, najczęściej w połowie drugiej dekady życia. Przyczyny objawów nie zostały do końca wyjaśnione.
Uważa się, że u podłoża choroby leżą patologiczne procesy zachodzące w tkance kostnej, na które nakładają się procesy obciążenia kręgosłupa. Tkanki nie są odporne, w stosunku do nadmiernego obciążenia ze strony układu więzadłowo-mięśniowego. Teorie dotyczące zmian pozapalnych, pourazowych i udziału osteoporozy w procesach chorobowych nie znalazły potwierdzenia.
Na początku choroba objawia się pogłębieniem kifozy piersiowej, natomiast nie ma dolegliwości bólowych i zmian na zdjęciach radiologicznych. Często stan taki rozpoznawany jest jako wada postawy. Powodem zgłoszenia się pacjentów do lekarza jest zła postawa, garbienie się lub dolegliwości bólowe.
Ból lokalizuje się zazwyczaj w okolicy przykręgosłupowej, nieco poniżej szczytu kifozy, a pojawia się po długotrwałym staniu lub siedzeniu. Pacjenci opisują go jako uczucie zmęczenia lub cierpnięcia. Dolegliwości zmniejszają się po wypoczynku w pozycji leżącej. Ból typowy nie promieniuje, nie wzmaga się podczas ruchów kręgosłupa. Nierzadko współistnieją również dolegliwości kości krzyżowej.
W dalszym etapie dochodzi do rozwoju zaburzeń procesów kostnienia i zahamowania rozwoju kręgów, co zniekształca ich trzony. Następnie powstają nieprawidłowe obciążenia, co skutkuje zaburzeniami wzrostowymi. Zmniejsza się ruchomość kręgosłupa, co osłabia mięśnie, wówczas obserwuje się bóle grzbietu. U osób dorosłych zmiany deformujące nie postępują, ale trzony kręgów pozostają zniekształcone.
Ruchomość w obrębie stawów kręgosłupa jest wybitnie ograniczona, a sylwetka pacjenta pozostaje patologiczna. Rozwijają się dalsze zmiany morfologiczne, częściej występują bóle krzyża i grzbietu. Objawy uciskowe rdzenia kręgowego dające charakterystyczne objawy, obserwuje się rzadko. Samo przebycie choroby jest przeciwwskazaniem do podjęcia ciężkiej pracy fizycznej. Lokalizacja zmian wpływa na nasilenie dolegliwości - im niższych partii dotyczy choroba, tym objawy są częstsze.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info