Choroba refluksowa przełyku

Choroba refluksowa przełyku jest zwana inaczej refluksem żołądkowo-przełykowym. Choroba polega na zarzucaniu treści pokarmowej z żołądka do przełyku.

Przyczyną choroby refluksowej przełyku jest niewydolność mechanizmów, które zabezpieczają przed pojawieniem się refluksu. Należy do nich głównie dolny zwieracz przełyku. Jego niewydolność sprawia, że kwaśna treść żołądkowa jest cofana z powrotem do górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Forma pierwotna choroby refluksowej przełyku nie ma dokładnie określonej przyczyny. Wtórnie choroba ukazuje się po ciąży lub po przebytej operacji achalazji przełyku. Zmiany zapalne błony śluzowej, które towarzyszą chorobie, mogą być również spowodowane przez wirus opryszczki lub grzybice zwaną kandydozą. Stanom zapalnym sprzyjają również urazy, np. podczas wprowadzania sondy.

Objawy choroby refluksowej przełyku

Głównym objawem choroby refluksowej przełyku jest zgaga. Dodatkowo pojawia się ból pochodzenia przełykowego, odbijania, odynofagia, mdłości, wymioty, zapalenie przełyku, zwężenie dystalnej części przełyku, utrudnienie przechodzenia pokarmu do żołądka, upośledzenie odżywiania.

Leczenie choroby refluksowej

Leczenie choroby refluksowej przełyku polega na zmianie stylu życia, zaprzestaniu stosowania używek oraz na ograniczeniach dietetycznych.

Do leków jakie przyjmuje chory na chorobę refluksową przełyku, należą: inhibitory pompy protonowej, antagoniści receptora histaminowego. Dodatkowo można zastosować laparoskopię.

Monika Kozak

Bibliografia
  • "Interna dla stomatologów", G. Oehler, W. H. Krause, wyd. PZWL, Warszawa