Choroba Huntingtona (inaczej pląsawica Huntingtona, pląsawica przewlekła postępująca) to schorzenie ośrodkowego układu nerwowego dziedziczona w sposób autosomalny dominujący, charakteryzujące się występowaniem otępienia, zaburzeń osobowości i ruchów pląsawiczych. Jest to rzadko występujące zaburzenie genetyczne, u którego podstawy leży defekt materiału genetycznego kodującego białko huntingtynę.
Zmiany w obrębie ośrodkowego układu nerwowego pojawiają się w strukturach, takich jak: jądro ogoniaste, skorupa i kora mózgowa. Narastające objawy są skutkiem nieprawidłowego przekaźnictwa nerwowego w obrębie tzw. układu GABA-ergicznego. Chorobie nie da się zapobiegać - można jedynie odradzać posiadanie potomstwa osobom, których ojciec lub matka chorują na chorobę Huntingtona, ponieważ chorzy na pląsawicę przewlekłą przekazują gen odpowiedzialny za wystąpienie choroby połowie potomstwa, a ta część może z kolei przekazać chorobę następnemu pokoleniu.
Ze względu na możliwość rozwoju choroby Huntingtona w wieku dojrzałym, a w niektórych przypadkach nawet po 60. roku życia, nie ma często możliwości wczesnego ustalenia, u której osoby z potomstwa chorego lub chorej rozwinie się pląsawica. Przy obecnym postępie medycyny istnieje możliwość przeprowadzenia badań genetycznych i na ich podstawie potwierdzenia bądź wykluczenia obecności defektów genetycznych w materiale odpowiedzialnym za kodowanie informacji dla białka huntingtyny.
Choroba Huntingtona rozpoczyna się przeważnie u osób między 30. i 50. rokiem życia. Objawy otępienia pojawiają się z reguły wcześniej niż niepokój ruchowy, czasem jednak pierwszym objawem choroby są ruchy mimowolne. U chorych na początku obserwuje się zmniejszoną inicjatywę, zawężenie kręgu zainteresowań i spowolnienie procesów myślowych. Powoli, w przeciągu kilku lat, rozwija się znaczne otępienie. W późniejszym okresie trwania choroby pojawiają się stany psychotyczne przebiegające z urojeniami i omamami.
Stan niepokoju ruchowego narasta powoli. Ruchy mimowolne w pląsawicy przewlekłej są szczególnie nasilone w obrębie mięśni tułowia i w mięśniach kończyn. Dochodzi do znacznego upośledzenia czynności chodzenia, podczas którego nasileniu ulegają ruchy mimowolne. Niepoddające się kontroli ruchy języka i warg znacznie utrudniają mówienie i spożywanie pokarmów. Ogólne napięcie mięśni ulega obniżeniu (z wyjątkiem postaci Westphala choroby, w której stwierdza się sztywność i bezruch, a objawy występują już we wczesnym dzieciństwie).
Wraz z przekazywaniem genów chorobowych kolejnym pokoleniom, obserwuje się narastanie i wcześniejszą manifestację objawów u potomków (jest to zjawisko antycypacji, występuje szczególnie, gdy geny przekazywane są od ojca). Wyniki badań laboratoryjnych nie odbiegają od normy, a badania obrazowe (tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny) ukazują poszerzenie układu komorowego mózgu z obrazem komór bocznych przypominającym skrzydła motyla, powstającym w wyniku zmian zanikowych jądra ogoniastego
Badanie pozytronową tomografią emisyjną ukazuje obniżoną aktywność metaboliczną komórek w obrębie jądra ogoniastego, skorupy i kory mózgowej (czyli w obszarach dotkniętych zmianami chorobowymi).
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info