Choroba Hirschsprunga

Choroba Hirschsprunga jest to wrodzone jelito olbrzymie. Charakteryzuje się rozdęciem jelita do średnicy większej niż 6-7 cm. Choroba powstaje w okresie rozwojowym, gdy zostaje wstrzymana doogonowa migracja komórek pochodzących z grzebienia nerwowego wzdłuż przewodu pokarmowego.

Migracja tych komórek zostaje wstrzymana przed ich dotarciem do odbytu. W ten sposób powstaje bezzwojowy segment, który jest pozbawiony podśluzówkowych splotów nerwowych oraz splotów mięśniowych.

Objawy choroby Hirschsprunga

Choroba Hirschsprunga objawia się już we wczesnym dzieciństwie, już w 5-10 dniu życia dziecka. Pierwsze objawy polegają na zahamowaniu pasażu smółki oraz wymiotach. Brzuch jest wzdęty.

Jeżeli tylko niewielki dystalny segment jest zajęty, to objawy choroby Hirschsprunga nie występują w okresie okołoporodowym. U niemowląt pojawiają się naprzemienne zaparcia i biegunki. Występuje zapalenie jelit oraz zaburzenia wodno-elektrolitowe. Czasami może dojść do perforacji jelita.

Leczenie choroby Hirschsprunga

Badanie gumowym zgłębnikiem per rectum oraz przezwyciężenie skurczowego odcinka powoduje obfite oddanie gazów i stolca o płynnej konsystencji.

Chorobę Hirschsprunga leczy się za pomocą wykonania przetoki kałowej jelita grubego. Jedynie w najlżejszych przypadkach wykonuje się lewatywę ostrożnie, w warunkach szpitalnych.

Monika Kozak

Bibliografia
  • "Patologia", Robbins, wyd. Urban & Partner, Wrocław
  • "Pediatria", B. Górnicki, B. Dębiec, wyd. PZWL, Warszawa