Choroba Dariera jest rzadkim schorzeniem dermatologicznym, które jest związane z nieprawidłowym rogowaceniem w obrębie mieszków włosowych i poza nimi. Zmiany skórne są rozsiane i przybierają postać grudek, ponadto często zlewają się ze sobą tworząc większe ogniska chorobowe.
Przyczyny rozwoju nieprawidłowości są genetyczne, choroba Dariera jest dziedziczona w sposób autosomalny dominujący. Nieco częściej schorzenie dotyczy mężczyzn. Wystąpienie zmian skórnych nierzadko jest prowokowane przez promienie ultrafioletowe oraz urazy mechaniczne, np. intensywne drapanie z powodu nasilonego świądu.
Objawy choroby Dariera
Choroba Dariera cechuje się występowaniem drobnych grudek o brunatnym zabarwieniu, które zlewając się ze sobą tworzą większe ogniska chorobowe. Umiejscowienie zmian skórnych to przede wszystkich okolice łojotokowe tułowia i twarzy. W zgięciach i fałdach dodatkowo stwierdza się wysięki i czasem również pęcherzyki.
Skóra kończyn dolnych ponadto jest znacznie zmieniona, powstają bujające i przerosłe wykwity skórne. Zmiany dotyczące grzbietów rąk przypominają brodawki płaskie. Poza tym w okolicach ujść gruczołów potowych dłoni i stóp stwierdza się charakterystyczne drobne wgłębienia. Z objawów ogólnych może występować świąd, który jednak rzadko jest bardzo nasilony. Nieraz obserwuje się białe grudki na błonach śluzowych jamy ustnej.
Rozpoznanie choroby Dariera
Ustalenie rozpoznania opiera się o wykazanie cech klinicznych choroby Dariera. Rozstrzygające jest badanie histologiczne, w którym stwierdza się obecność szczelin ponad warstwą podstawną naskórka oraz zmienione komórki w jego górnych częściach. W różnicowaniu wyklucza się wyprysk łojotokowy oraz pęcherzycę łagodną Haileya.
Leczenie choroby Dariera
Korzystne efekty leczenia choroby Dariera uzyskuje się po podawaniu retinoidów aromatycznych. Niestety szybka poprawa kliniczna, a nawet całkowite ustąpienie zmian nie jest trwałe - po odstawieniu środków farmakologicznych nawracają. Poza tym konieczne jest stosowanie środków chroniących przez szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.
W przypadkach choroby Dariera przebiegających ze znacznie nasilonym świądem podaje się preparaty hydroksyzyny, które nieraz dodatkowo powodują znamienną poprawę kliniczną, związaną z ustępowaniem zmian skórnych.
Mariusz Kłos