Choroba Cushinga to zespół objawów, który jest związany ze stanem hiperkortyzolemii (czyli zwiększonego stężenia kortyzolu w surowicy krwi).
W odróżnieniu od zespołu Cushinga, w którym przyczyna nieprawidłowości dotyczy kory nadnerczy, choroba Cushinga wywołana jest patologiami występującymi w obrębie przysadki, a wtórnie prowadzącymi do nadmiernej produkcji kortyzolu przez korę nadnerczy.
Najczęstszą przyczyną choroby Cushinga jest gruczolak przysadki, który jest aktywny hormonalnie i wydziela ACTH. Choroba nie występuje często, dotyczy przeważnie kobiet w wieku dorosłym.
Najczęstszą przyczyną choroby Cushinga jest występowanie mikrogruczolaka przysadki, który z reguły nie przekracza wielkości 5 milimetrów. Makrogruczolaki powyżej 10 milimetrów, prowadzące do zniszczenia siodła tureckiego, należą do rzadkości.
Wydzielany w nadmiarze hormon ACTH wywołuje przerost warstwy siatkowatej i pasmowatej kory nadnerczy, w następstwie dochodzi do wzmożonego wytwarzania kortyzolu, a w mniejszym stopniu również androgenów.
W większości przypadków choroby Cushinga obserwuje się również nieprawidłowości w funkcjonowaniu gonad i tarczycy.
Objawy kliniczne choroby Cushinga związane są przede wszystkim z nadmiarem kortyzolu produkowanego przez nadnercza, a rzadko z obecnością guza śródsiodłowego, ponieważ z reguły są to mikrogroczolaki, które nie dają żadnych objawów klinicznych.
W przebiegu choroby Cushinga obserwuje się osłabienie siły mięśniowej i złą tolerancję wysiłku fizycznego, ścieńczała skóra jest podatna na urazy z powstawaniem trudno gojących się owrzodzeń, występuje wzmożone pragnienie i wielomocz, a także nadmierny apetyt. Pacjenci skarżą się na bóle i zawroty głowy, są chwiejni emocjonalnie i narażeni na skłonności depresyjne.
Dodatkowo przy chorobie Cushinga występują dolegliwości bólowe ze strony układu kostnego, skłonności do zakażeń. U mężczyzn dochodzi do osłabienia potencji, a u kobiet krwawienia miesiączkowe są skąpe, wtórnie może dojść do braku miesiączki, co spowodowane jest współistniejącymi zaburzeniami hormonalnymi.
Ponadto rozwinąć się mogą objawy wtórnej niedoczynności tarczycy, zaburzenia widzenia oraz symptomy choroby niedokrwiennej serca. Dodatkowo pojawić się może choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, zwłaszcza u pacjentów przyjmujących preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
W badaniu klinicznym choroby Cushinga stwierdza się otyłość typu centralnego z obecnością tkanki tłuszczowej w okolicy tułowia i karku (tzw. bawoli kark), twarz jest zaokrąglona (księżycowata), często zaczerwieniona. Na skórze widoczne są szerokie, czerwone lub czerwonosine rozstępy. Ponadto stwierdza się nadciśnienie tętnicze krwi.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info