Chemiczne zapalenie płuc wywołane jest przedostaniem się substancji chemicznych do światła drobnych oskrzeli oraz pęcherzyków płucnych. Najczęściej chemiczne zapalenie płuc spowodowane jest dostaniem się do światła płuc własnej treści żołądkowej - tzw. zachłystowe zapalenie płuc. Jej działanie drażniące jest natychmiastowe, bądź może skutkować długotrwałym procesem gnilnym, który prowadzi do ciężkiego bakteryjnego zapalenia płuc. Toteż rokowania dotyczące choroby są bardzo poważne, a już w pierwszym etapie choroby dochodzi do zgonów.
Rodzaje chemicznego zapalenia płuc
Zachłystowe zapalenie płuc (
zespół Mendelssohna) następuje w skutek natychmiastowej reakcji kwasu solnego pęcherzyków płucnych i tkanki śródmiąższowej na przedostanie się treści żołądkowej do płuc, a następnie zakażenia bakteryjnego wywołanego procesem gnilnym pokarmu z żołądka. Ten rodzaj chemicznego zapalenia płuc jest najczęstszym i dotyczy głównie osoby będące po zabiegu płukania żołądka, które straciły przytomność lub były reanimowane.
Lipidowe zapalenie płuc zwykle następuje w skutek długotrwałego zażywania środków przeczyszczających na bazie olejków, czy tłuszczowych kropli do nosa. Przy tego rodzaju zapaleniu w tkance śródmiąższowej płuca pojawiają się zapalne ziarniaki zawierające tłuszcze.
Toksyczne zapalenie płuc wywołane wdychaniem par i gazów lub odurzających substancji o toksycznym działaniu na narząd oddechowy. Dotyczy głównie zatruć osób związanych z wykonywanym zawodem lub osób uzależnione od wziewnych środków odurzających.
Objawy chemicznego zapalenia płuc
Objawami zachłystowego zapalenia płuc są:
- sinica,
- tachykardia,
- obustronne rzężenia, głównie u podstawy płuc,
- późniejsze objawy to gorączka, kaszel.
Leczenie chemicznego zapalenia płuc
Leczenie chemicznego zapalenia płuc polega na zaintubowaniu chorego i odessaniu zachłyśniętej treści żołądka. Chorego poddaje się tlenoterapii i podaje antybiotyki o szerokim polu działania.
Profilaktyka chemicznego zapalenia płuc
Zapobieganie zachłystowemu zapaleniu płuc polega rozsądnym zażywaniem leków przez chorych z upośledzonym odruchem połykania bocznym ułożeniu chorego np. nieprzytomnego oraz na profilaktycznym zastosowaniu antybiotyków o szerokim zakresie działania szczególnie na beztlenowce np. penicyliny.
Żaneta Malec
gafi | 2009-02-26 16:50
Kaszel wciąż nie ustaje, pokaszluję nadal. Dodam,ze nie palę papierosów.Proszę o radę jakie badania wykonać?