Brodawki płaskie

Brodawki płaskie są zmianami skórnymi o etiologii wirusowej i cechują się występowaniem gładkich grudek, które najczęściej są liczne i płaskie oraz sprawiają wrażenie nałożonych na skórę. Najczęściej zmiany wywołuje typ trzeci (rzadziej dziesiąty) wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Przewlekający się przebieg schorzenia może wskazywać na stany obniżonej sprawności immunologicznej organizmu.

Objawy brodawek płaskich

Przebieg kliniczny brodawek płaskich charakteryzuje występowanie błyszczących wykwitów o typie grudek, zazwyczaj tylko nieco wyniosłych ponad powierzchnię skóry. W zasadzie ich barwa jest podobna do zabarwienia skóry, nieprawidłowości najczęściej są liczne i rozsiane.

Lokalizacja brodawek płaskich dotyczy dłoni (przede wszystkim grzbietów rąk), dolnych części twarzy i czoła, ale umiejscowienie może obejmować również inne obszary skórne. Brodawki płaskie często układają się linijnie w miejscu zadrapania (jest to tzw. objaw Koebnera).

Brodawki płaskie mają zazwyczaj przewlekły przebieg, zmiany skórne utrzymują się przez długi okres czasu. Na ogół wykwity ustępują samoistnie, choć u osób z obniżoną odpornością mogą być obecne nawet przez wiele lat.

Zapowiedzią cofania się nieprawidłowości jest ich jednoczesne zaczerwienienie i obrzęknięcie. Po kilku tygodniach zmiany ustępują. Istotne jest, że pacjenci często są zaniepokojeni takim przebiegiem procesu chorobowego, nie wiedząc, że mechanizmy te zapowiadają samoistny proces wyleczenia.

Rozpoznanie brodawek płaskich

Podstawą rozpoznania brodawek płaskich jest stwierdzenie występowania charakterystycznych wykwitów skórnych w typowych lokalizacjach oraz nieobecności objawów ogólnoustrojowych. Potwierdzeniem brodawek skórnych typu płaskiego jest wykazanie charakterystycznych zmian dla wirusa HPV w badaniu histologicznym wycinków skórnych. W niektórych przypadkach wykonuje się badania molekularne.

Rozpoznanie różnicowe brodawek płaskich wymaga wykluczenia liszaja płaskiego, który przebiega z błyszczącymi grudkami za skłonnością do wzajemnego ich łączenia się ze sobą, chorobie towarzyszy jednak świąd, a lokalizacja zmian może obejmować błony śluzowe.

Leczenie brodawek płaskich

W terapii brodawek płaskich podaje się miejscowo kwas witaminy A w płynie lub maści, poza tym preparaty o działaniu złuszczającym, które zawierają rezorcynę i siarkę. Dodatkowo można zastosować masaż płynnym azotem. Terapia brodawek płaskich zazwyczaj związana jest z korzystnymi efektami i prowadzi do całkowitego wyleczenia.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby skóry dla studentów medycyny i lekarzy", Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa
  • "Dermatologia i wenerologia, podręcznik dla szkół medycznych", wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa