Brak wytrysku (anejakulacja) lub zmniejszona objętość nasienia mogą być spowodowane niedrożnością występującą w obrębie dróg wyprowadzających ejakulat. Często zaburzenia te mają charakter wrodzony i dotyczą młodych mężczyzn. Przyczyną tych nieprawidłowości mogą być wady wrodzone występujące w obrębie okolic moczowo-płciowych.
Ponadto stany zapalne mogą doprowadzić do wtórnego wystąpienia braku wytrysku nasienia. Tzw. neuropatia autonomiczna spowodowana jest zaburzeniami dotyczącymi układu nerwowego i polega na niewystąpieniu wydzielenia nasienia do światła cewki moczowej.
Leczenie w przypadku braku wytrysku nasienia
Postępowanie terapeutyczne przy braku wytrysku nasienia lub zmniejszeniu jego objętości, które mają charakter czynnościowy, jest wskazane w przypadkach chęci prokreacji.
Zastosowanie znalazły przede wszystkim leki pobudzające receptory alfa-1-adrenergiczne, np. pseudoefedryna, efedryna lub midodryna. Leczenie zaburzeń o charakterze organicznym zależne jest od przyczyny wywołującej zaburzenia wytrysku. Nieraz konieczne jest zastosowanie metod operacyjnych.
Rokowanie przy braku wytrysku nasienia
Rokowanie przy braku wytrysku nasienia określane jest przede wszystkim w oparciu o odzyskanie lub pierwotną indukcję zdolności do prokreacji. Nieraz nie udaje się uzyskać takiego efektu terapeutycznego.
W zależności od przyczyny wywołującej brak wytrysku nasienia rokowanie jest różne. Niektóre metody leczenia związane są z wysoką skutecznością.
Mariusz Kłos