Bielactwo nabyte należy do zaburzeń barwnikowych i objawia się zazwyczaj licznymi, odbarwionymi plamami. Są one różnego kształtu i wielkości, nie obserwuje się w ich obrębie nieprawidłowości zapalnych i zanikowych, zazwyczaj otoczone są przebarwioną obwódką. Występują zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych.
Przyczyny rozwoju bielactwa nabytego związane są z czynnikami genetycznymi, część przypadków występuje bowiem rodzinnie. Zaburzenia polegają przede wszystkim na obniżonym wytwarzaniu tzw. melanosomów, a w dalszym przebiegu na ich niszczeniu wskutek reakcji autoimmunologicznej, w której produkowane są przeciwciała skierowane przeciwko strukturom własnych tkanek.
W części przypadków wraz z bielactwem nabytym współistnieją inne schorzenia o podłożu autoimmunologicznym, przede wszystkim choroba Hashimoto, choroba Addisona, toczeń rumieniowaty układowy, twardzina, cukrzyca, łysienie plackowate, nużliwość mięśni i inne. Ponadto w przebiegu schorzenia obserwowane są również nowotwory, np. czerniak złośliwy.
Przypuszcza się również, że związek z powstawaniem bielactwa nabytego mogą mieć zaburzenia ze strony układu nerwowego, o czym świadczy pojawienie się objawów chorobowych po wstrząsach psychicznych.
Podstawowym objawem klinicznym bielactwa nabytego jest obecność na skórze dobrze odgraniczonych odbarwień z przebarwieniami na ich obwodzie, które nieraz mogą być tak rozlegle, że pojawiają się trudności w określeniu, czy odbarwienia nie są w istocie skórą zdrową, a proces chorobowy polega właściwie na obecności jedynie przebarwień skórnych.
W otoczeniu zmian i w obrębie mieszków włosowych, w plamach bielaczych utrzymuje się barwnik i z tych właśnie miejsc rozpoczyna się proces odwracania zmian chorobowych (repigmentacja). Włosy przyjmują biały kolor w obrębie odbarwień bielaczych.
Umiejscowienie bielactwa nabytego może być różne. Najczęściej zmiany dotyczą skóry twarzy, grzbietów rak i okolic narządów moczowo-płciowych. Zdarza się, ze choroba ma charakter uogólniony i występuje na całym obszarze skóry.
Okres trwania bielactwa nabytego jest przeważnie wieloletni, ale zmiany utrzymują się często przez całe życie. Plamy bielacze mogą pojawiać się nagle lub stopniowo. W lecie są bardziej widoczne, co związane jest z nasileniem przebarwień na obwodzie zmian skórnych. Same odbarwienia pod wpływem słońca mogą osłabić się. Z reguły nieprawidłowościom skórnym nie towarzyszy świąd i dolegliwości bólowe.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info