Bakteryjne zapalenie wsierdzia

Bakteryjne zapalenie wsierdzia (BZW, Endocarditis bacterialis) może być wywołane przez różnego rodzaju bakterie i grzyby. Zwykle dotyczy osób z nabytą lub wrodzoną wadą serca. Najczęściej rozwinięciu bakteryjnego zapalenia wsierdzia wywołane jest bakteriami paciorkowca i gronkowca, grzybami i pneumokokami. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym są ekstrakcje zębów, tonsillectomia, a także zabiegi przeprowadzane na drogach moczowych np.cewnikowanie pęcherza moczowego, cytotomia.

Bakteryjne zapalenie wsierdzia charakteryzują powstałe na wsierdziu kruche twory brodawkowe z zakrzepów płytkowych, białych i czerwonych krwinek oraz masy bakteryjnej prowadzące do zatorów.

Objawy i diagnoza bakteryjnego zapalenia wsierdzia

Stałym objawem bakteryjnego zapalenia wsierdzia jest utrzymująca się ponad tydzień gorączka, bez wyraźnej przyczyny. Jej występowaniu towarzyszyć może uczucie zmęczenia i duszności. Innym objawem spotykanym u chorych jest powiększenie i zawały śledziony i objawy skórne: szare zabarwienie, wybroczyny w okolicach kończyn dolnych i obojczyków, a także w jamie ustnej. Przy długotrwałym stanie chorobowym pojawia się objaw pałeczkowatych palców.

Bakteryjne zapalenie wsierdzia diagnozuje się w oparciu o wynik badania posiewowego krwi, wskazujące na podwyższoną leukocytozę i OB oraz zmniejszenie poziomu czerwonych krwinek. Badanie moczu potwierdza erytrocyturię i albuminurię.

Powikłania bakteryjnego zapalenia wsierdzia

Najczęstszym powikłaniem bakteryjnego zapalenia wsierdzia jest zator lub zawał śledziony, który prowadzi do jej pęknięcia, stanu zapalnego otrzewnej i nagłego zgonu. Objawem zatoru śledziony jest powiększenie jej rozmiarów i przenikliwy ból w lewym podżebrzu.

Rzadszym powikłaniem bakteryjnego zapalenia wsierdzia jest:
- zawał nerki objawiający się bólem w okolicy lędźwiowej,
- zator mózgu prowadzący do porażenia połowiczego,
- zawał płuca.

Najczęstsze przyczyny zgonów chorych na bakteryjne zapalenie wsierdzia to: niewydolność krążenia, zatory, pęknięcia nici ścięgnistej zastawki, pękniecie śledziony i mocznica.

Leczenie bakteryjnego zapalenia wsierdzia

Wczesne rozpoznanie bakteryjnego zapalenia wsierdzia i rozpoczęcie leczenia odpowiednio dobranym antybiotykiem rokuje szansę na wyleczenie i uniknięcie powikłań. Dobranie sposobu leczenia uzależnione jest od przyczyny zaburzenia i wyniku posiewu krwi chorego.

Jednak początkowe leczenie poprzedzające wyniki posiewu krwi chorego, obejmuje przyjmowanie przez niego antybiotyków takich jak penicylina i streptomycyna, stosowanych w leczeniu zakażenia bakteriami. Przypadki chorobowe o wyjątkowo zaostrzonym przebiegu, traktuje się terapią skierowaną przeciwko bakteriom gronkowca.

Żaneta Malec

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Interna Harrisona", Fauci, Braunwald, Isselbacher, Wilson, Martin, Kasper, Hauser, Longo, wyd. Czelej, Lublin
  • "Choroby wewnętrzne", Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa

Komentarze Bakteryjne zapalenie wsierdzia

Klaudiusz | 2008-11-27 13:34

Najpierw trzeba określić konkretnie datę,bo z tego co widzę datą jest 09.11,ale brakuje roku i gdzie to było?
Wtedy można by określić,czy nie była to przyczyna zrzartej zastawki?

Proszę przesłac mi wiadomość na nr.tel.691682469 a wtedy może coś więcej na to powiedzieć.

monika | 2008-12-26 12:23

Moj tata jest od tygodnia w domu po pieciotygodniowym pobycie w szptalu - gdzie bardzo dlugo nie mogli go zdiagnozowac. po 3 tygodniach lekarze stwierdzili ze jest to bzw. tata jest w domu ale bardzo zle sie czuje, ma trudnosci z chodzeniem, bola go stawy, palce nogi, kolana, wiekszosc czasu spedza w lozku. nie wiem co jeszcze mozna zrobic, mam wrazenie ze czegos nie zrobilismy, boje sie czekac, zeby przez starcony czas nie zaprzepascic szansy na wyleczenie. tata ma 60 lat i od kilku lat choruje jeszcze na miażdzyce. czy ktos moze nam pomoc?
monika
694425821

Sylwia | 2009-02-28 08:24

Ja przeszłam zapalenie wsierdzia trzy lata temu. spędziłam w szpitalu 3 miesiące. miałam zapalenie płuc, zawał śledziony, sepse. Lekarze nie dawali żadnych szans ale moja wiara i silna wola wyciągnęły mnie z tego. To okropne cierpienie ale trzeba wierzyć i przedewszystkim nie dopuszczać do siebie myśli o śmierci, trzeba planować i myśleć tylko o przyszłości. Można to wyleczyć tylko w szpitalu. Ja zbyt póżno trafiłam do szpitala a w zasadzie nikt nie chciał mnie przyjąć z wysoką gorączką. Ostrzegano mnie przed ciążą, że nie mam szan, żebym zapomniała. Ale ja właśnie po to walczyłam bo nie przeżyłam jeszcze wtedy macieżyństwa. Dziś mam 1,5 roczną córeczkę która uratowała mi życie. W ciąży czułam się znacznie lepiej niż przed. Miałam na sercu 1,5cm twór który jakimś cudem zniknął w 3 msc ciąży. Nie żałuje choroby. Teraz wiem co w życiu jest ważne i ile znaczy każda kolejna minuta mojego życia. Tylko szkoda że inni nie potrafią zrozumieć dlaczego mam takie podejście do życia. Dlaczego kwestie bliskości, moralności i życia rodzinnego są ważniejsze od pieniędzy. Nauczmy się kochać ludzi bo tak szybko odchodzą.

kosti | 2010-07-12 23:10

Witam. mam problem wrodzony z sercem (Wypadanie płatka mitralnego czy coś takiego), a w sobotę miałem wyrywanego zęba. W niedzielę dostałem wysokiej gorączki oraz zemdlałem, byłem na pogotowiu, tam zrobiono mi badanie elektrolitów sercowych i krwi. Wyniki były wręcz książeczkowe. Nie boli mnie gardło, nie mam kataru, czuję się silnie tylko gorączka mnie osłabia. Skacze ona od 37 - 39. Czy to może być BZW ?

Wszystkie komentarze artykułu Bakteryjne zapalenie wsierdzia