Bakteryjne zapalenie stawów jest to obecność bakterii w błonie maziowej lub jamie stawowej oraz w tkankach okołostawowych. W zależności od przebiegu klinicznego wyróżnia się postać ostrą lub przewlekłą.
Bakteryjne zapalenie należy do najczęstszych (rzadziej obserwuje się wirusowe, grzybicze lub pasożytnicze), schorzenie nie jest częste i zależy m. in. od wieku, szerokości geograficznej i czynników ryzyka (starszy wiek, cukrzyca w wywiadzie, wykonana w przeszłości endoprotezoplastyka, współistniejące zakażenia skóry, wcześniejsze infekcje w obrębie stawów, niedobory odpornościowe, niewydolność nerek, choroby wątroby, hemofilia, alkoholizm, choroby tkanki łącznej i inne).
Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą krwi (90 proc. przypadków) - z ogniska utajonego w organizmie lub w wyniku dożylnego podawania np. narkotyków. Rzadziej infekcja wywołana jest przez ciągłość, np. wskutek przeniesienia zakażenia z sąsiedztwa po urazie. Zakażenie jamy stawowej prowadzi do rozwoju procesu zapalnego.
Najczęściej bakteryjne zapalenia stawów wywołują Staphylococcus aureus (gronkowiec), Streptococcus pyogenes i pneumoniae (paciorkowce), Neisseria gonorrhoeae (dwoinka rzeżączki), ale również inne bakterie mogą prowadzić do rozwoju septycznego zapalenia w obrębie stawów.
Podstawowymi dolegliwościami obserwowanymi u pacjentów z bakteryjnym zapaleniem stawów są bóle i obrzęki, a także zaczerwienienie i ucieplenie skóry nad zajętym procesem chorobowym stawem. Dochodzi do ograniczenia ruchomości.
Objawy bakteryjnego zapalenia stawów przeważnie rozwijają się nagle i zwykle mają burzliwy przebieg kliniczny. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się nieprawidłowości świadczące o procesie zapalnym toczącym się w organizmie (przyspieszony odczyn opadania krwinek czerwonych, czyli tzw. OB, podwyższone stężenie białka C-reaktywnego, wysoki poziom krwinek białych).
Ważne znaczenie w procesie diagnostycznym bakteryjnego zapalenia stawów ma wywiad chorobowy i obecność objawów klinicznych. Rozpoznanie bakteryjnego zapalenia stawów jest potwierdzone, jeśli udaje się wykazać obecność bakterii w płynie stawowym, co nieraz nie jest możliwe.
Różnicowanie bakteryjnego zapalenia stawów wymaga wykluczenia innych chorób stawów, przede wszystkim reumatoidalnego, reaktywnego, łuszczycowego i młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, a także dny moczanowej, skrobiawicy, gorączki reumatycznej, przerzutów nowotworowych, tocznia rumieniowatego układowego i innych schorzeń przebiegających z podobnymi objawami klinicznymi.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info