Autoimmunologiczny zespół niedoczynności wielogruczołowej typu II jest schorzeniem o podłożu nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego, przebiegającej z wytworzeniem przeciwciał skierowanych przeciwko własnym tkankom.
Wtórnie dochodzi do utraty lub osłabienia funkcji różnych narządów, najczęściej schorzenie dotyczy kory nadnerczy (rozwija się jej niedoczynność, czyli choroba Addisona) i tarczycy (występuje autoimmunologiczne zapalenie tarczycy typu Hashimoto). Dodatkowo stanom tym często towarzyszy współistniejąca cukrzyca typu I.
Autoimmunologiczny zespół niedoczynności wielogruczołowej typu II jest najczęstszym zespołem wielogruczołowym. Ujawnia się zwykle w drugiej lub trzeciej dekadzie życia, kilkakrotnie częściej u kobiet. Przyczyny wystąpienia nieprawidłowości związane są z defektami genetycznymi w obrębie wielu genów.
W rezultacie dochodzi do utraty kontroli układu immunologicznego i pojawienia się przeciwciał, które niszczą niektóre tkanki, prowadząc do niedoczynności gruczołów wydzielania wewnętrznego. Niekiedy również inne struktury objęte są procesem chorobowym.
Autoimmunologiczny zespół niedoczynności wielogruczołowej typu II w około połowie przypadków rozpoczyna się niedoczynnością kory nadnerczy (chorobą Addisona). Cukrzyca lub choroba Hashimoto pojawiają się średnio po kilku latach od wystąpienia niedoczynności kory nadnerczy, choć czasem rozwijają się jednoczasowo lub nawet mogą poprzedzać wystąpienie choroby Addisona.
Obniżone stężenie glukozy w surowicy krwi i niższe zapotrzebowanie na insulinę w przebiegu cukrzycy, świadczyć mogą o pojawieniu się niedoczynności kory nadnerczy. Jej typowymi objawami są: stałe osłabienie ze skłonnością do okresowych zasłabnięć, męczliwość, nietolerancja wysiłku fizycznego i sytuacji stresowych, utrata apetytu oraz nudności. Ponadto pacjenci zgłaszają chęć spożywania słonych pokarmów, pojawiają się luźne stolce, a także bóle mięśniowo-stawowe.
Do rzadziej występujących zaburzeń w autoimmunologicznym zespole niedoczynności wielogruczołowej typu II należą: niedoczynność przysadki, moczówka prosta, łysienie o podłożu autoimmunologicznym, opryszczkowe zapalenie skóry, wczesna pierwotna marskość żółciowa wątroby. Czasem mogą również pojawić się: niedokrwistość złośliwa, idiopatyczna plamica małopłytkowa, choroba Parkinsona i zapalenie błon surowiczych.
Mariusz Kłos
Patrycja | 2012-07-11 12:08
U mnie stwierdzono tą chorobę 4 lata temu. Chodziłam od lekarza do lekarza i szukałam pomocy bo stawałam się coraz słabsza aż do momentu, kiedy nie byłam w stanie stać na własnych nogach. Wszyscy lekarze odsyłali mnie od jednego do drugiego a każdy z lekarzy mówił, że jestem chora na coś innego. Do czasu kiedy trafiłam do szpitala, Tam doszło do zatrzymania akcji serca, no bo oczywiście za późno się tam trafiłam. Na szczęście odratowano mnie i szybko zdiagnozowano chorobę. Miałam szczęście, że lekarz który przyjechał w karetce jak również prowadził mnie na oddziale od razu po ciemnym kolorze mojej skóry stwierdził, że prawdopodobnie jest to Niedoczynność kory nadnercza, do tego doszła jeszcze niedoczynność tarczycy.
Teraz jest już ok robię badania na bieżąco i chodzę na kontrolę do fantastycznej Pani Profesor.
KASKA | 2015-02-20 19:13
Witam ja na aps2 choruje 10 lat jestem pod stałą opieką endokrynolog raz w roku badań się w szpitalu kontrolujący wszystkie parametry.1,5 roku trwało zanim mnie zdiagnozowano.z ta choroba trzeba nauczyć się żyć. Trzeba poznać swój organizm i wyrazie potrzeby samemu sobie dostosowywać dawki leków.hormony sterydy nie są obojętne dla organizmu dlatego muszę leczyć się u gastrolog kardiologia i pulmunologa.Życzę wszystkim wytrwałości i zdrowka
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info