Autoimmunologiczny zespół niedoczynności wielogruczołowej typu I jest schorzeniem przebiegającym z niedoborami hormonalnymi dotyczącymi różnych gruczołów dokrewnych. Najczęściej nieprawidłowości dotyczą kory nadnerczy i przytarczyc, ponadto współistnieje drożdżyca i dystrofia ektodermalna.
Autoimmunologiczny zespół niedoczynności wielogruczołowej typu I jest rzadkim schorzeniem, dotyczy często populacji fińskiej, żydowskiej i sardyńskiej. Pierwsze objawy kliniczne obserwowane są najczęściej we wczesnym dzieciństwie lub w wieku przedszkolnym.
Przyczyny występowania nieprawidłowości związane są z czynnikami genetycznymi i dotyczą mutacji w obrębie genu kontrolującego tolerancję immunologiczną, który zlokalizowany jest na 21. chromosomie. Stąd w następstwie defektów genetycznych dochodzi do powstania autoprzeciwciał, skierowanych przeciwko własnym tkankom i rozwoju niedoczynności wielogruczołowej.
Autoimmunologiczny zespół niedoczynności wielogruczołowej typu I objawia się na początku przewlekłym zapaleniem grzybiczym błon śluzowych i skóry, które wywołane jest przez grzyba Candida albicans.
Najczęściej zmiany zlokalizowane są na paznokciach, na błonie śluzowej jamy ustnej i odbytu. Zakażenie ma nawrotowy charakter, a jego leczenie jest trudne. Najczęściej pierwszy epizod występuje jeszcze przed ukończeniem 5. roku życia.
Niedoczynność przytarczyc wraz z jej typowymi objawami rozwija się przeważnie przed 10. rokiem życia i może być skutkiem niszczenia struktur przytarczyc przez przeciwciała skierowane przeciwko strukturom receptora wapniowego. Nieodczynność kory nadnerczy rozwija się zazwyczaj nieco później, w wieku 10-15 lat, ale nieraz jej objawy obserwowane są dopiero w trzeciej dekadzie życia.
Stany niedoborowe glikokortykosteroidów i mineralokortykosteroidów pojawiają się najczęściej jednoczasowo, rzadziej w kilkuletnim odstępie czasowym. Nieraz w przebiegu autoimmunologicznego zespołu niedoczynności wielogruczołowej typu I stwierdza się również zaburzenia związane z autoimmunologicznym uszkodzeniem innych tkanek i narządów.
Rzadziej w przebiegu autoimmunologicznego zespołu niedoczynności wielogruczołowej typu I obserwuje się objawy związane z chorobami tarczycy, cukrzycą typu I, niedoczynnością przysaski, moczówką prostą, bielactwem, zespołami złego wchłaniania, autoimmunologicznym zapaleniem wątroby, kamicą zółciową, czy niedokrwistością złośliwą. Ponadto czasem mogą rozwinąć się: zapalenie rogówki i spojówek, miopatia postępująca, dystrofia paznokci, błoniasto-rozplemowe kłębuszkowe zapalenie nerek.
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info