Atopowe zapalenie spojówek i rogówki

Atopowe zapalenie spojówek i rogówki dotyczy przede wszystkim pacjentów chorujących na atopowe zapalenie skóry (szacuje się, że problem ten może dotyczyć nawet kilkudziesięciu procent osób z tym schorzeniem skórnym). Nie poznano do końca mechanizmu odpowiedzialnego za występowanie zmian w oku i dolegliwości klinicznych.

Objawy atopowego zapalenia spojówek

Atopowe zapalenie spojówek i rogówki objawia się świądem powiek i spojówek, łzawieniem, dodatkowo obserwuje się wydzielinę o charakterze śluzowym, spojówki są przekrwione i obrzęknięte. Pacjenci zgłaszają światłowstręt i uczucie suchości oraz pieczenia okolicy oczu. Wokół gałek ocznych pojawiają się zmiany skórne i plamki Trantasa, obserwowane także w przypadkach wiosennego zapalenia spojówek i rogówki.

Leczenie atopowego zapalenia spojówek

Leczeniem atopowego zapalenia spojówek zajmują się okuliści, schematy są podobne, jak w innych chorobach alergicznych oczu. W przebiegu mogą rozwinąć się powikłania, przede wszystkim zakażenia bakteryjne i wirusowe oczu, grzybice tych okolic, a także może dojść do odklejenia się siatkówki, a w przypadku niewłaściwie podjętego postępowania leczniczego u pacjentów zdarza się trwałe niedowidzenie.

Mariusz Kłos

Bibliografia
  • "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
  • "Alergologia", Niels Mygind, Ronald Dahl, Soren Pedersen, Kristian Thestrup-Pedersen, red. wyd. pol. Jerzy Kruszewski, Wojciech Silny, wyd. Urban & Partner, Wrocław