Anartria lub dyzartria są określeniami definiującymi zaburzenia mowy, do których może dojść w mechanizmie uszkodzenia aparatu wykonawczego, czyli mięśni biorących udział w artykulacji. Do tych grup mięśniowych należą: język, podniebienie miękkie, krtań i wargi. Do uszkodzenia może dojść w obrębie samych mięśni lub nerwów czaszkowych, które je zaopatrują (błędnego, podjęzykowego i twarzowego).
Podobne objawy obserwowane są również w przypadku zniszczenia jąder tych nerwów znajdujących się w pniu mózgu. Innymi przyczynami mogą być obustronne uszkodzenia dróg przebiegających z kory mózgowej do jąder nerwów błędnego, podjęzykowego i twarzowego.
Należy zaznaczyć, że jednostronne uszkodzenia tych dróg nie wywołują zaburzeń mowy, ponieważ mięśnie biorące udział w tworzeniu mowy są unerwione z obu stron (zatem zniszczenie traktu po jednej stronie nie zablokuje przekazywania impulsów ze strony przeciwnej).
Rozpoznanie dyzartrii lub anartrii jest sprawą niezwykle łatwą, ale konieczne jest również poprowadzenie procesu diagnostycznego tak, aby ustalić przyczynę nieprawidłowości i jednostkę chorobową, w której mogą występować zaburzenia mowy.
Dyzartria, wraz z innymi objawami (przede wszystkim zaburzonego połykania), jest charakterystyczna dla zespołu opuszkowego lub rzekomoopuszkowego. W uszkodzeniach móżdżku i jego połączeń mowa jest wybuchowa, określana nieraz, jako skandowana. Taki rodzaj zaburzeń jest również charakterystyczny w przebiegu stwardnienia rozsianego.
W zespołach parkinsonowskich mowa jest powolna, cicha, monotonna i niewyraźna. Szybkie i łatwe wyczerpywanie się siły mięśniowej, prowadzące nieraz do zupełnego bezgłosu jest cechą charakterystyczną dla miastenii (nużliwości mięśni).
Mariusz Kłos
Interna.com.pl › forum chorób + mapa + info