Alergiczne zapalenie płuc

Alergiczne zapalenie płuc (hypersensitiviti pneumonitis) to zapalna choroba płuc, która ma podłoże immunologiczne. Obejmuje reakcje nadwrażliwości typu III (kompleks immunologiczny) oraz typu IV (reakcja opóźniona). Choroba pierwotnie dotyczy pęcherzyków płucnych.

Alergiczne zapalenie płuc to najczęściej choroba zawodowa. Wynika ze zwiększonej wrażliwości na wdychane antygeny takie jak: spleśniała kora klonu, spleśniałe siano, chłodna mgła urządzeń chłodzących, pleśń słodu, pleśń sera, zanieczyszczone ziarno, gołębie, przemysł chemiczny.

Objawy alergicznego zapalenia płuc

Zapalenie płuc objawia się jako restrykcyjna choroba, która ma zmniejszającą się możliwość dyfuzji i podatność płuca. Dodatkowo cała objętość płuca zmniejsza się. Zapalenie płuc dzieli się na ostre i przewlekłe.

W pierwszym przypadku dominuje gorączka, duszność i kaszel już po 4-8 godzinach od ekspozycji na alergen. Natomiast w zapaleniu przewlekłym występują takie objawy jak kaszel, złe samopoczucie, utrata masy ciała i duszność. Wspomniany drugi typ zapalenia charakteryzuje podstępny przebieg.

W rozpoznaniu choroby pomocne są wyniki testów skórnych oraz obecność precypitujących przeciwciał. Po ostrym ataku choroby objawy mogą trwać jeszcze od kilku dni do kilku tygodni. Ustępowanie jest wolniejsze w przewlekłej postaci choroby, a u większości pacjentów pozostają objawy w stopniu średnim. W bardzo rzadkich przypadkach może dojść do zgonu pacjenta.

Leczenie alergicznego zapalenia płuc

Leczenie alergicznego zapalenia płuc polega na unikaniu kontaktu z antygenem. Często podaje się leki przeciwhistaminowe.

Monika Kozak

Bibliografia
  • "Patologia", Robbins, wyd. Urban & Partner, Wrocław